Waltz i Zdrojewski z nagrodą im. Sendlerowej

Minister kultury Bogdan Zdrojewski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zostali uhonorowani za działania, które zaowocowały powstaniem Muzeum Historii Żydów Polskich (fot. PAP/Rafał Guz)

Tegorocznymi laureatami nagrody im. Ireny Sendlerowej zostali minister kultury Bogdan Zdrojewski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Fundacja Taubego wyłoniła laureatów już po raz szósty.

Uhonorowano ich za działania, które zaowocowały powstaniem Muzeum Historii Żydów Polskich. To właśnie w tym miejscu odbyła się uroczysta gala.

Minister Bogdan Zdrojewski powiedział, że powołanie do życia tego muzeum nie było łatwe, a otrzymana nagroda da przede wszystkim siłę do dalszej pracy. – To jest największa i najważniejsza ambasada obu narodów. Nie wierzyłem w to, że jako minister będę wmurowywać kamień węgielny, a później odbierać ten obiekt. To duża satysfakcja – mówił Bogdan Zdrojewski.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie kryła wzruszenia trzymając statuetkę przedstawiającą jabłoń, pod którą Irena Sendlerowa zakopała notatki z nazwiskami wszystkich ocalonych przez siebie dzieci. – To drzewo życia, pokazujące to, co Irena Sendlerowa zrobiła dla dzieci z getta; jest ogromnym zobowiązaniem. To pokazuje jaka bezbrzeżna jest możliwość ludzkiej dobroci – mówiła prezydent Warszawy.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej przyznawana jest corocznie Polakom, którzy wnieśli wybitny wkład w ochronę dziedzictwa żydowskiego i wspierają żydowską kulturę w naszym kraju. Nagroda ma również na celu uczczenie pamięci jej patronki, która podczas drugiej wojny światowej uratowała setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

źródło:
Zobacz więcej