RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Wierzę w sowiecki bajzel, ale nie zamach”

– Wierzę w bardzo celowe działanie Rosjan polegające na uprawdopodobnieniu, że do katastrofy może dojść. W taki sowiecki bardak, taki bajzel, że „słuchajcie wylądują to dobrze, nie wylądują też dobrze, niech się dzieje, co się dzieje” – powiedział w TVP Info Jacek Kurski europoseł Solidarnej Polski, dodając, że „prawica musi wygrać wybory, ale oczywiście odwołując się do takiego stylu jaki prezentuje Macierewicz nigdy nie wygra”.

Jacek Kurski uważa, że obecne zamieszanie wokół sprawy smoleńskiej to konsekwencja tego, że w trzy i pół roku po katastrofie, nie wiadomo nic o jej okolicznościach. – Dopóki będzie ta władza, będą pytania o Smoleńsk, będą takie konferencje i nic nie będziemy wiedzieć – mówił Kurski. – Moim zdaniem przyszły polski rząd powinien wystąpić do tych sił międzynarodowych jak np. prezydent USA czy NATO, które mają większą wiedzę niż Polacy, czy Rosjanie. Nie wyobrażam sobie, że w 2010 r., w tej części świata, tak bardzo monitorowanej przez przesadnie szpiegujących wszystkich Amerykanów, nie było wiedzy na temat tego, co się stało. Trzeba tylko dotrzeć do niej, ale dopóki nie robi tego rząd kraju zainteresowanego, nikt tej wiedzy nie ujawni. Dlatego prawica musi wygrać wybory, ale oczywiście odwołując się do takiego stylu jaki prezentuje Macierewicz, nigdy nie wygra – dodał.

Europoseł wyjaśniał, że nie wierzy w zamach w Smoleńsku. – Ja wierzę w bardzo celowe działanie Rosjan polegające na uprawdopodobnieniu, że do katastrofy może dojść. W taki sowiecki bardak, taki bajzel, że „słuchajcie wylądują to dobrze, nie wylądują też dobrze, niech się dzieje, co się dzieje”. To jest w rosyjskim stylu, ale też rosyjskim interesie – mówił Kurski – Geostrategicznie Rosja post factum na tym „zamachu” zyskała. W tym sensie, że po wielu prezydentach krajów posowieckich, poszło takie przekonanie: pamiętajcie kto fiknie Rosji – choćby prezydent Kaczyński w sprawie Gruzji - to prędzej, czy później za to zapłaci. W związku z tym w interesie Rosji jest podsycanie, nawet poczucia, że doszło do zamachu. Oczywiście wiedząc, że do niego nie doszło – dodał.

Kurski stwierdził, że Antoni Macierewicz szkodzi sprawie lansując tezę o zamachu. – Jako Solidarna Polska uważamy za szkodliwe formułowanie przez Antoniego Macierewicza tez niesprawdzonych dlatego, że one psują powagę całej tej sprawy. Teza o zamachu jest w interesie Rosji. – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej