RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kolejny kandydat na prezydenta

Były szef UPR Janusz Korwin-Mikke (Fot. PAP/Tomasz Gzell)
Były szef UPR Janusz Korwin-Mikke (Fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Były prezes Unii Polityki Realnej Janusz Korwin-Mikke będzie kandydował w tegorocznych wyborach na prezydenta – dowiedział się portal tvp.info. Będzie to jego czwarte podejście do objęcia tego urzędu.

– Kandyduję z ramienia Unii Polityki Realnej oraz partii Wolność i Praworządność (ugrupowania funkcjonującego do niedawna pod nazwą Platforma Janusza Korwin-Mikkego – red.) – mówi polityk portalowi tvp.info. – Moim programem jest walka z pięcioma „B”: biurokracją, bezrobociem, biedą, bezprawiem i bałaganem – dodaje.

Janusz Korwin-Mikke o urząd prezydenta starał się dotąd trzykrotnie. Za każdym razem uzyskał znikomą liczbę głosów. W 1995 roku głosowało na niego 2,4 procent wyborców. W 2000 i 2005 roku uzyskał identyczny wynik – 1,43 procent głosów.

Politolog dr Wojciech Jabłoński również w tegorocznych wyborach nie wieszczy politykowi sukcesu. – Janusz Korwin-Mikke znajduje się na marginesie życia politycznego. Może liczyć na nie więcej niż jeden, dwa procent głosów – uważa. – Kandydowanie na prezydenta to dla niego raczej szansa na utrzymanie się na rynku politycznym i przypomnienie swojej osoby Polakom – dodaje.

Sam Janusz Korwin-Mikke mówi, że fakt trzykrotnej porażki w wyborach prezydenckich go nie zniechęca. – Kandydatów zawsze jest wiele, a zwycięzca jeden. Andrzej Olechowski, mimo porażki w 2000 roku, też kandyduje ponownie – dodaje.

Jak dotąd oficjalną chęć kandydowania w wyborach prezydenckich oprócz Korwin-Mikkego i Olechowskiego zadeklarował tylko Jerzy Szmajdziński (ma poparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy) oraz Tomasz Nałęcz (z ramienia Partii Demokratycznej i Socjaldemokracji Polskiej).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne