RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Odwołanie prezydent stolicy prawdopodobne

36 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców Warszawy zamierza wziąć udział w niedzielnym referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz – wynika z sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Żeby referendum było ważne wystarczy frekwencja na poziomie 29 proc., a to oznacza, że jego organizatorom może się udać odwołać prezydent stolicy. 67 proc. ankietowanych – wśród osób, które deklarują udział w referendum – chce bowiem usunięcia ze stanowiska Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Na pytanie o udział w referendum 27 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców Warszawy odpowiedziało, że „zdecydowanie” weźmie udział w referendum. 9 proc. „raczej” zamierza oddać swój głos. Jeśli dzisiejsze wyniki sondażowe potwierdzą się w niedzielę, frekwencja może okazać się wystarczająca, by Hanna Gronkiewicz-Waltz straciła stanowisko nawet mimo faktu, że aż 49 proc. ankietowanych (42 proc. odpowiedziało, że „zdecydowanie nie”, a 7 proc., że „raczej nie”) stwierdziło, że nie weźmie udziału w niedzielnym referendum, a 15 proc. „raczej nie wie”, czy 13 października zdecyduje się na wizytę w lokalu wyborczym.

Od sierpnia przybyło natomiast (wzrost z 42 proc. do 49 proc.) osób które zapowiadają, że w głosowaniu udziału nie wezmą. Co ciekawe, zmiana ta dotyczy wyłącznie tych osób, które swoją deklarację składają w sposób zdecydowany (wzrost z 35 proc. do 42 proc.), a nie umiarkowany (tak, jak poprzednio, jest to 7 proc.).

Większość deklarujących udział w referendum „za” odwołaniem prezydent

Na drugie pytanie sondażu TNS Polska, czy zagłosuje Pan/Pani za odwołaniem Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, 67 proc. ankietowanych – wśród osób, które chcą wziąć udział w referendum – odpowiedziało „tak”, 13 proc. odda swój głos przeciw odwołaniu, a 20 proc. „jeszcze nie wie”.

W tym kontekście niewiele się zmieniło od sierpnia. Wówczas 65 proc. respondentów deklarowało głosowanie za odwołaniem prezydent Warszawy, a 16 proc. było przeciwko.

Badanie realizowano w dniach 7-8 października na reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Warszawy posiadających meldunek w stolicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej