RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Dziecko zagubi się samo i drugiego wciąga”

Metropolita przemyski, przewodniczący KEP abp Józef Michalik (P)
Metropolita przemyski, przewodniczący KEP abp Józef Michalik (P) (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

– Wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe. (...) Często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik w rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem biskupów m.in. w sprawie zwalczania pedofilii wśród duchownych.

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik pytany przez dziennikarzy o ostatnie doniesienia na temat przypadków pedofilii wśród duchownych odpowiedział:

Każde doświadczenie grzechu jest trudne.(...) Ja patrzę, boleję nad tym, oczywiście nikt nie może akceptować tego. Nie akceptuje ani Kościół, ani żaden człowiek Kościoła. Natomiast problem cały jest w tym, żeby tej troski o dziecko też nie ograniczyć tylko do ran, które zostały mu zadane. (...) Ile jest ran w dziecięcych sercach, w dziecięcych życiorysach, kiedy rozchodzą się rodzice. Dzisiaj nikt nie mówi o rozwodzie, że to jest krzywda dla dziecka. Oczywiście, że jest wielką krzywdą molestowanie, nie wolno zapomnieć o tym, ale nie tylko to, może jeszcze więcej i szersze pole, dlaczego na ten temat nie mówimy?.

Dzisiaj otrzymujemy z instancji międzynarodowych światowych instrukcję, że mamy zaczynać informację, czy wprowadzenie w życie seksualne dziecka, w przedszkolach. To jest horrendalna rzecz, przecież trzeba pomóc i dziecku i rodzinie być mocniejszą, a nie iść po tej linii najłatwiejszej – dodał przewodniczący KEP.

Pedofilia księży to dla mnie bolesna sprawa – mówił przed wejściem na salę obrad abp Józef Michalik. Duchowny dodał, że nikt nie może akceptować takich zachowań. Jego zdaniem nikt tego w Kościele nie robi.

Na rozpoczętym w Warszawie zebraniu biskupi mają przyjąć wytyczne do aneksu Stolicy Apostolskiej w sprawie zwalczania pedofilii wśród duchownych. Wytyczne zakładają między innymi położenie nacisku na ochronę dziecka i wnikliwsze weryfikowanie kandydatów do kapłaństwa.

Sekretarz generalny episkopatu bp Wojciech Polak poinformował, że hierarchowie w ciągu dwóch dni obrad omówią trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych KEP na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych. – Pierwszy aneks dotyczy pomocy ofiarom, drugi procedury postępowania w kontekście prawa kanonicznego i karnego, trzeci – formacji i profilaktyki w przygotowaniu do kapłaństwa – powiedział. Sekretarz episkopatu dodał, że jeżeli biskupi w głosowaniu przyjmą te aneksy, zostaną one przesłane do zatwierdzenia w Stolicy Apostolskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej