RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Diament za prawie 31 mln dolarów

118-karatowy diament ma wielkości małego jajka. Jest bezbarwny i bez skazy. Taki klejnot osiągnął na aukcji w Hongkongu cenę 30,6 miliona USD bijąc rekord, ustanowiony dla takiego kamienia szlachetnego pół roku temu.

W telefonicznej licytacji uczestniczyły dwie osoby. Po zaledwie sześciu minutach jeden z licytujących zrezygnował. Organizowane w Hongkongu co pół roku aukcje klejnotów i dzieł sztuki regularnie przyciągają zamożnych kolekcjonerów, głównie z Chin kontynentalnych i innych krajów Azji.

Sprzedany diament jest bez skazy. Kamień ten wydobyto i oszlifowano dwa lata temu w Afryce. Konkretnego kraju pochodzenia nie ujawniono. Przed oszlifowaniem brylant ważył 299 karatów. Jest największym bezbarwnym diamentem, ocenionym przez Gemmologiczny Instytut Ameryki.

Nabywca, który zastrzegł sobie anonimowość, zapłacił za niego 212 milionów dolarów hongkońskich, czyli 27,3 miliony USD, nieco poniżej prognozy, która mówiła o 28-35 milionach USD. Razem z prowizją domu aukcyjnego ostateczna cena wyniosła 30,6 miliona USD.

Poprzedni rekord padł w Genewie. W maju br. biały diament sprzedano za 26,7 miliona USD.

Podczas poniedziałkowej aukcji w Hongkongu pod młotek poszedł też m.in. błękitny diament ważący 7,6 karata. Kamień ten osiągnął 16,1 mln USD, nie licząc prowizji.

Światowy rekord na aukcji kamieni szlachetnych został ustanowiony w 2010 Roku. Wtedy londyński jubiler Laurence Graff zapłacił na aukcji 46 milionów USD za różowy diament ważący 24,8 karata. Już w listopadzie ten rekord może być pobity. Na aukcji w Genewie wystawiony zostanie różowy diament ważący 59,6 karata.

źródło:

Zobacz więcej