RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To już oficjalne. Z Ruchu Palikota – Twój Ruch

Twój Ruch – to nowa nazwa partii Janusza Palikota. Polityk poinformował o tym podczas niedzielnego kongresu założycielskiego ugrupowania. – Polsce potrzebny jest skok cywilizacyjny, może go dokonać tylko nowa partia – Twój Ruch – mówił, zwracając się do zebranych.

Przed nami gigantyczne zadanie, Polska ma być może ostatnią szansę, by dokonać skoku cywilizacyjnego i technologicznego - mówił lider partii Twój Ruch Janusz Palikot na kongresie założycielskim formacji.

– Wiemy dziś na pewno, że ani Donald Tusk, ani Jarosław Kaczyński, ani Leszek Miller tych zmian nie dokonają. To, jeśli się uda, może się udać tylko tu zgromadzonym – oświadczył Palikot.

– Ta nasza szansa to 300 mld zł, jakie dostaniemy w ciągu następnych sześciu lat. My tych pieniędzy nie możemy zmarnować i rozdać jak Donald Tusk, i nie możemy ich zamienić w szaleństwo smoleńskie jak Jarosław Kaczyński – powiedział Palikot.

Podkreślił, że Polska musi te środki mądrze zainwestować – w powstanie ogromnej liczby nowych miejsc pracy, „nowoczesne miejsca pracy”, rozwój gospodarki opartej na wiedzy. – Bez skorzystania z tej możliwości prawdopodobnie już nigdy nie będziemy mieli drugiej takiej szansy – ocenił lider Twojego Ruchu.

Palikot zapowiedział konieczność zmian w Polsce. – Państwo musi przestać być kontrolerem, musi być czymś, na co możemy liczyć – zaznaczył.

Mówił także o konieczności stworzenia planu rozwoju gospodarczego i zapowiedział stworzenie takiego 5-letniego planu. Podkreślał wagę inwestycji m.in. w biotechnologii i w przetwórstwie rolnym. Mówił także o konieczności likwidacji ZUS i stworzeniu nowego systemu emerytur.

Zaznaczał, że Polska ma nieprawdopodobny potencjał ludzki. – To wielka szansa – podkreślił.

W składa nowej partii - obok dotychczasowego Ruchu Palikota - wejdzie m.in. stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus oraz Racja Polskiej Lewicy.

Palikot zapowiedział tworzenie nowe centrolewicowej partii pod koniec sierpnia.

Będziemy PO, PiS i SLD

Drugi dzień konwencji rozpoczął prof. Jan Hartman, który przedstawił deklarację ideową nowej partii, w której głównymi wartościami są: wolność, równość, praca, postęp i zaufanie. Jednym z najważniejszych celów – efektywna walka z bezrobociem - mówił.

Hartman zaprosił wszystkich „ludzi dobrej woli”, którzy chcą pracować dla Polski, aby wstępowali do nowej partii. – Chodźcie z nami, nie bójcie się nas, nie jesteśmy radykałami, jesteśmy ludźmi poważnymi, odpowiedzialnymi – apelował na kongresie założycielskim.

– Będziemy tą prawdziwą Platformą Obywatelską, to my będziemy partią Prawa i Sprawiedliwości, to my będziemy Sojuszem Demokratycznej Lewicy –
przekonywał prof. Hartman.

Jak dodał, nowa partia chce, aby każdy mógł żyć wedle własnych przekonań. – Zadaniem państwa jest ochrona wolności obywateli – podkreślił Hartman.

– Będziemy działać na rzecz zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych. Chcemy otwartego, światłego państwa, stojącego na straży prawa i wolności – mówił Hartman.

Partia jak marka

– Janusz Palikot traktuje partię jak markę – uważa ekspert do spraw marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski z Uniwersytetu Warszawskiego. – Dlatego, gdy stary produkt przestaje się sprzedawać, zmienia mu opakowanie – dodał. Ekspert powiedział, że tworzona właśnie formacja ma szansę zaistnieć na polskiej scenie politycznej, pytanie tylko czy ta zmiana jest wiarygodna. – Janusz Palikot był już i liberałem i konserwatystą i socjalistą, i zdaje się, elektorat się pogubił – mówił politolog.

źródło:
Zobacz więcej