RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polskie dzieci przepytają astronautę

fot.
Luca Parmitano odpowie na pytania dzieci (fot. Wikimedia Commons/NASA)

Czy dzieci mogą latać w kosmos, o czym śnią astronauci i co trzeba zrobić aby zostać jednym z nich – m.in. takie pytania, na żywo, zadadzą w sobotę w Gdańsku dzieci jednemu z astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rozmówcą 15 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, z domu dziecka w Kartuzach oraz uczestników Polskiej Akademii Dzieci będzie astronauta włoskiego pochodzenia Luca Parmitano.

Taka rozmowa robi zawsze na dzieciach ogromne wrażenie. Zamysł jest taki, aby kontakt z astronautą był dla młodego człowieka impulsem rozwojowym; aby uwierzył, że nie ma barier, że skoro można się połączyć z kosmosem, to w życiu wszystko jest możliwe i do osiągnięcia – powiedziała rzecznik prasowy projektu ARISS, Aleksandra Sójko.

Rozmowa na terenie klubu sportowego KS Gedania 1922 będzie przeprowadzona w języku angielskim i potrwa 13 minut. Po łączności z astronautą zaplanowano debatę pt. „Sport + nauka = Edukacja przyszłości” poświęconą wszechstronnemu rozwojowi umysłowemu i fizycznemu dzieci i młodzieży. W programie imprezy „Kosmiczny Gdańsk” są też m.in. warsztaty naukowe i festyn sportowo - rekreacyjny.

ARISS (Amateur Radio on The International Space Station) to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zainstalowana jest stacja krótkofalarska, z której korzystają astronauci. Wielu z nich to licencjonowani radioamatorzy. Dzieci będą łączyć się ze stacją przekaźnikową zainstalowaną w Santa Rosa w Kalifornii (USA) i poprzez ten ośrodek zostanie nawiązany bezpośredni kontakt z astronautą.

Program ARISS ma na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży astronautyki, historii podboju kosmosu oraz pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej