15 lat bez Jerzego Bińczyckiego

Jerzy Bińczycki zmarł w wieku 61 lat (fot. arch. TVP/PAT/M. Lis)

Dla wielu pozostanie niezapomnianym Bogumiłem Niechcicem z filmu „Noce i dnie”. Ale w ponad 30-letniej karierze zagrał blisko 80 ról. 2 października mija 15. rocznica śmierci Jerzego Bińczyckiego, wybitnego aktora i reżysera przez wiele lat związanego ze Starym Teatrem w Krakowie.

Na deskach krakowskiego teatru występował od 1965 roku. Grał zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym, w sztukach Szekspira, Czechowa, Słowackiego, Witkacego i Mrożka.

W filmie zadebiutował w 1962 roku, ale dopiero rola Bogumiła Niechcica w ekranizacji powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”, reżyserowanej przez Jerzego Antczaka, została uznana za jedną z największych kreacji w historii polskiego kina.

Wielkie uznanie zdobyła także jego rola w „Znachorze” Jerzego Hoffmana, a także role w „Szpitalu Przemienienia”, „Ucieczce z kina Wolność” i serialu „Z biegiem lat, z biegiem dni”.

Jerzy Bińczycki próbował swoich sił również jako reżyser. Wystawił między innymi „Oświadczyny” i „Niedźwiedzia” Czechowa, a także „Śluby panieńskie” Fredry.

Na swoim koncie Jerzy Bińczycki miał również ponad dwadzieścia ról w Teatrze Telewizji TVP oraz prace reżyserskie.

Zmarł na zawał serca 2 października 1998 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

źródło:
Zobacz więcej