Jak zamienić kopalnię w... pole golfowe

Inwestycja kosztowała ponad 11,5 mln zł.(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Na 26 hektarach pogórniczego terenu w Bytomiu powstało pole golfowe. Docelowo ma być dwukrotnie większe, a wokół niego powstaną domy i obiekty komercyjne. Wizytówką całości jest zabytkowa wieża szybowa dawnej bytomskiej kopalni. Inwestycja kosztowała ponad 11,5 mln zł.

Pole golfowe utworzono na terenie dawnej kopalni Szombierki w Bytomiu. Symbolem tego terenu, gdzie od połowy XIX wieku prowadzona była działalność górnicza, jest perła modernistycznej architektury przemysłowej zabytkowa 57-metrowa wieża szybu „Krystyna”. Za tą widoczną z daleka budowlą rozciąga się poprzemysłowy teren, który ma zupełnie zmienić swoje przeznaczenie.

Pole golfowe ma na razie 9 dołków. Docelowo ma ich być 18. To pierwsze w Polsce pole golfowe zbudowane na pogórniczym obszarze. Dołki zlokalizowane są wśród pokopalnianych stawów i zieleni, na pofałdowanym terenie. Pole zaprojektował uznany niemiecki ekspert w tej dziedzinie Christoph Stadler. W budowie uczestniczyli specjaliści z Niemiec i USA.

Specyfika pogórniczego terenu podwyższała koszty inwestycji. Trzeba było dokonać drenażu i nawodnienia, a także m.in. sprowadzić pięć wielkich ciężarówek specjalnego torfu z Estonii. Wyzwaniem technicznym było przerobienie mokradeł na jeziora. Nawieziono też 100 tys. ton piasku i humusu, odpowiednio wymodelowano zieleń.

Oprócz pola golfowego i obiektów komercyjnych na pokopalnianym terenie powstaną m.in. zabudowa mieszkaniowa oraz dom dla seniorów.

W zamyśle ma to być nowa dzielnica miasta, spojona otwartym polem golfowym, stanowiącym przestrzeń publiczną między obiektami. Planowana jest też rewitalizacja charakterystycznej wieży szybu „Krystyna”.

źródło:

Zobacz więcej