RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Tarnowa aresztowany

Na wniosek krakowskiej prokuratury sąd aresztował na trzy miesiące prezydenta Tarnowa. Ryszard Ś. jest podejrzany o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 50 tysięcy złotych. W zamian za to, miał ułatwić jednej z firm realizację inwestycji drogowej. Ryszard Ś. nie przyznał się do winy.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska potwierdziła, że prezydent Tarnowa został zatrzymany przez ABW na polecenie krakowskiej prokuratury. – Ryszard Ś. jest podejrzany o to, że w okresie od 9 września do 30 listopada 2010 roku w Tarnowie, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta miasta Tarnowa, przy pomocy udzielonej przez prezesa zarządu Żużlowej Sportowej Spółki Akcyjnej Unia Tarnów Bogdana G. przyjął od przedstawicieli jednej z firm budowlanych korzyść majątkową w kwocie 50 tys. zł – powiedziała prok. Marcinkowska.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Ryszard Ś. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, które według prokuratury nie korespondują z zebranym dotychczas materiałem dowodowym w sprawie. Dlatego prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Ryszarda Ś. na trzy miesiące z uwagi na obawę matactwa i realnie grożącą mu wysoką karę. Podejrzanemu o korupcję prezydentowi grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu.

Na wątek korupcyjny prokuratura trafiła w śledztwie dotyczącym zmowy przetargowej związanej z budową połączenia Al. Jana Pawła II z węzłem Krzyż autostrady A4 w Tarnowie.

Wątek ten wyłączono do odrębnego postępowania. Zarzuty usłyszał w nim już Bogdan G. Pierwotnie dotyczyły one płatnej protekcji, w związku z nowymi okolicznościami zarzut ten został zmieniony na pomocnictwo do przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 50 tys. zł. poprzez odebranie od przedstawicieli firmy budowlanej pieniędzy i wręczenie ich Ryszardowi Ś.

Prowadzone przez krakowską prokuraturę śledztwo w sprawie zmowy autostradowej dotyczy zmowy firm przy przetargu na budowę połączenia autostrady A4 z drogą wojewódzką 977 w Tarnowie. Jak informowała w lipcu prokuratura, jest to wątek ujawniony w toku śledztwa prowadzonego w sprawie budowy tzw. szybkiego tramwaju w Krakowie.

Na początku września zarzuty w tej sprawie usłyszała pracownica Urzędu Miasta Tarnowa Danuta B., która trafiła na trzy miesiące do aresztu. Wcześniej zarzuty zmowy przetargowej w tym wątku usłyszało siedem osób ze spółek wykonujących prace drogowe. Dodatkowo dwie z nich mają zarzuty prania brudnych pieniędzy, a jedna zarzuty związane z przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów. Cztery osoby z nich zostały tymczasowo aresztowane. Wobec trójki pozostałych podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe w wysokości 200 tys. zł (wobec jednego) i 300 tys. zł (wobec dwóch podejrzanych).

W śledztwie pokrzywdzonym jest gmina miasta Tarnowa, ponieważ chodzi o przetarg organizowany przez Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich w Tarnowie. Była to jednostka budżetowa gminy miasta Tarnowa zlikwidowana uchwałą Rady Miasta ze stycznia 2012 r.

Za udział w zmowie przetargowej grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, za pozostałe przestępstwa – kara od 8 do 10 lat.

Czynności w tej sprawie wykonuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem prokuratury.

źródło:
Zobacz więcej