RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Za życia nie doczekam wyjaśnienia Smoleńska”

– Chciałbym poznać ostatnią rozmowę braci Kaczyńskich. Kto kogo namawiał do lądowania w Smoleńsku? Oto jest pytanie, na które nie mogę doczekać się odpowiedzi – mówił gość programu „Dziś wieczorem” Paweł Deresz, wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Paweł Deresz nie chciał wprost skomentować dzisiejszej decyzji prokuratury o ponownym umorzeniu śledztwa dotyczącego organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 roku.

Nie jestem prawnikiem, więc trudno ode mnie wyciągnąć komentarz fachowy. Nie jestem politykiem, więc nie chciałbym politykować. A przede wszystkim nie jestem ekspertem w zespole pana Macierewicza, więc nie chciałbym pleść trzy po trzy – powiedział Paweł Deresz, odnosząc się do decyzji prokuratury.

Podkreślił, że w Polsce prokuratura jest instytucją niezależną, a prokuratora generalnego mianował jeszcze Lech Kaczyński. – A więc jedna i druga strona powinna mieć zaufanie do prokuratury – mówił Deresz.

Ostatecznym zakończeniem sprawy smoleńskiej będzie zapewne moja śmierć – powiedział wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz. Dodał, że nie sądzi, aby za życia mógł doczekać się wyjaśnienia tej sprawy. Deresz zdradził, że chciałby poznać ostatnią rozmowę braci Kaczyńskich, która prowadzona była z pokładu samolotu Tu-154. – Kto kogo namawiał do lądowania w Smoleńsku? Oto jest pytanie, na które nie mogę doczekać się odpowiedzi – mówił gość programu „Dziś wieczorem”.

Chciałbym się również dowiedzieć, co się stało z trzema osobami, które pan Macierewicz uznał za żywe, które przeżyły katastrofę. I chciałbym się dowiedzieć, gdzie pan Macierewicz je przetrzymuje – mówił Deresz. Kolejny raz podkreślił, że nie wierzy w teorię zamachu.

Zdaniem Deresza wspólna konferencja ekspertów z komisji Macieja Laska oraz z zespołu Antoniego Macierewicza nie ma sensu. – Eksperci Macierewicza to szamani. Odnoszę wrażenie, że nie znają się na katastrofach lotniczych, przecież sami się do tego przyznali – mówił Paweł Deresz w TVP Info. – ­ Mam nadzieję, że pan Macierewicz w końcu zrozumie, że trzeba się otoczyć ekspertami z prawdziwego zdarzenia. I jeśli w przyszłości dojdzie do konferencji naukowej, to po jednej i drugiej stronie staną eksperci z prawdziwego zdarzenia – przekonywał Deresz.

Zobacz więcej