RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dokument o rtm. Pileckim trafi do internetu

fot. arch.
W obchodzoną w maju rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego odbywają się uroczystości m.in. przy tablicy upamiętniającej pomordowanych w więzieniu mokotowskim (fot. arch PAP/Grzegorz Jakubowski)

Pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o Witoldzie Pileckim gotowy będzie za rok. Wtedy, jesienią, odbyć się ma uroczysty pogrzeb ofiar komunistycznej bezpieki, ekshumowanych na tzw. Łączce na Powązkach. Twórcy zarejestrowali już rozmowy z dziećmi rotmistrza – Zofią Pilecką-Optułowicz oraz Andrzejem Pileckim.

Dotychczas, dzięki zbiórce publicznej, udało się zgromadzić na ten cel 151 tys. zł – poinformował Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento, które realizuje obraz. Prezes stowarzyszenia, Paulina Wądrzyk, podkreśliła, że film dostępny będzie bezpłatnie w internecie.

Realizatorzy dysponują już częścią materiału, który zostanie wykorzystany. Zarejestrowane zostały m.in. prace ekshumacyjne na Powązkach, a także rozmowy z dziećmi rotmistrza – Zofią Pilecką-Optułowicz oraz Andrzejem Pileckim. Filmowcy chcą też wykorzystać część materiału zarejestrowanego na przełomie kwietnia i maja podczas wyprawy członków zespołu rockowego Forteca, którzy wędrowali szlakiem ucieczki z Auschwitz rotmistrza i dwóch współwięźniów.

Brakuje nam jeszcze materiału fabularyzowanego. Intensywne prace nad nim rozpoczniemy wiosną przyszłego roku. (...) Na razie nie wiadomo, kto wcieli się w postać rotmistrza, chociaż jest aktor, który doskonale by pasował do tej roli. Ma niemal identyczne spojrzenie jak Witold Pilecki. Chcemy mu wkrótce zaproponować współpracę – dodał Wasztyl.

Film będzie sfinansowany ze zbiórki publicznej w ramach akcji „Projekt: Pilecki”. Ponad 1,1 tys. darczyńców wpłaciło około 151 tys. zł. Wprawdzie pełny koszt wyprodukowania obrazu stowarzyszenie szacuje na 215 tys. zł, to jednak zgromadzona kwota daje pewność, że on powstanie. Chociaż zbiórka formalnie została zakończona, to wciąż można jeszcze wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl

Auschwitz Memento wiele lat zabiegało o fundusze; jego członkowie mowią, że nie znaleźli wsparcia m.in. w konkursach organizowanych przez resort kultury, Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także urzędy marszałkowskie. Jak zaznaczył Wasztyl, do sfinansowania przedsięwzięcia nie był również skłonny Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zainteresowania nie wykazali parlamentarzyści. Choć apel dotarł do wszystkich posłów i senatorów, tylko siedmiu wsparło projekt. Europosłowie nie wpłacili ani grosza.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. Jego ciała wciąż nie udało się odnaleźć.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Zrealizowało już m.in. film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, „Duma i zdrada” o wyborach górali podczas okupacji, a także „Spotkania”, którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej