Drużyna Gowina przygotuje program dla Polski

Prof. Stanisław Gomułka i dr Konstanty Radziwiłł znaleźli się w zespole, który przygotuje program dla Polski na lata 2015-2019 – poinformował Jarosław Gowin. Finałem prac ma być start w wyborach i 20-procentowy wynik w najbliższych wyborach parlamentarnych ugrupowania stworzonego przez niezrzeszonego posła.

Gowin ocenił, że „logika polskiej polityki powinna zostać odwrócona”, ponieważ jest w niej za dużo partyjniactwa, gierek personalnych, a za mało myślenia o programie. Dlatego – mówił – w jego konferencji prasowej nie biorą udziału obecni i byli politycy. Polityk podkreślił, że nie planuje w ciągu najbliższych miesięcy utworzenia nowej partii politycznej. – Kolejność powinna być odwrotna, fundamentem musi być program, który powinien znaleźć swój nośnik w postaci ruchu społecznego, w postaci tysięcy osób, które będą chciały zaangażować się w życie publiczne, następnie sam ruch społeczny podejmie ewentualną decyzję o wyłonieniu z siebie partii politycznej – dodał.

Chcę dzisiaj zapoczątkować prace nad programem rządzenia Polską w latach 2015-2019 – poinformował były minister sprawiedliwości. Dodał, że do współpracy zaproszono grono wybitnych ekspertów, którzy zgodzili się pełnić rolę konsultantów. W poniedziałkowej konferencji Gowina wzięli udział: prof. Krystyna Iglicka-Okólska, ekspert w zakresie polityki demograficznej, rektor Uczelni Łazarskiego; dr Konstanty Radziwiłł, ekspert w zakresie polityki rodzinnej oraz prof. Wojciech Maksymowicz, minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka. Ponadto, jak poinformował Gowin, w pracach nad programem współpracować będą prof. Sylwia Sysko-Romańczuk, wiceminister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza; prof. Stanisław Gomułka, wiceminister finansów w pierwszym rządzie Donalda Tuska; prof. Stanisław Karpiński, b.wiceminister nauki; prof. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic oraz Paweł Dobrowolski prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Prace programowe będzie koordynował dr Stanisław Tyszka, który poinformował, że punktem wyjścia jest projekt „Przedsiębiorczość. Rodzina. Obywatelskość”, który Gowin przedstawił w ramach kampanii na szefa PO. Były minister sprawiedliwości zaznaczył, że zespół to „całkowicie luźna struktura”, a każdy z ekspertów jest osobą niezależną. – Będziemy informować o naszych działaniach i efektach pracy za pośrednictwem strony internetowej www.program2015.pl O dalszych planach dowiecie się w kolejnej odsłonie w najbliższą sobotę w Krakowie – mówił.

Gowin: partia dla rozczarowanych PO i tych, co „muszą” głosować na PiS

Jarosław Gowin zaznaczył, że jego celem jest uzyskanie 20 proc. w wyborach parlamentarnych w 2015 roku i stworzenie formacji politycznej, która – jak mówił – będzie decydowała o tym, jaka będzie polityka dotycząca rodziny, demografii i służby zdrowia. – Chcę stworzyć szeroką formację społeczno-polityczną, która będzie przekonująca i będzie adresowana do rozczarowanych wyborców Platformy i tych, którzy głosują na PiS, jako partie mniejszego zła, ale także do tych milionów Polaków, którzy dziś mówią, że nie mają na kogo głosować – powiedział były polityk Platformy.

Podkreślił, że na sobotniej konwencji w Krakowie pokaże swój pomysł na stworzenie nowej jakości w polskiej polityce. – Nowa jakość nie powstanie przez łączenie dotychczasowych szyldów partyjnych, ani tylko dzięki zaangażowaniu w politykę wybitnych postaci, które dziennikarze łączyli ze mną, potrzebni są nowi ludzie, nie pojedyncze osoby nawet wybitne, tylko setki, tysiące takich nowych osób – mówił polityk.

Gowin odszedł z PO na początku września; argumentował, że doszedł do granicy, w której lojalność wobec partii stoi w konflikcie z lojalnością wobec Polaków. Wśród powodów swojego odejścia z PO Gowin wymienił politykę rządu dotyczącą m.in. OFE. Latem ubiegał się o stanowisko przewodniczącego PO, jednak w wewnętrznych wyborach przegrał z pełniącym tę funkcję Donaldem Tuskiem. Szef rządu otrzymał blisko 80 proc. głosów; Gowin – 20 proc.

źródło:

Zobacz więcej