Pakistan: rzeź przed katolickim kościołem

Niedzielny podwójny atak samobójczy jest najbardziej krwawym zamachem na chrześcijan, jaki kiedykolwiek miał miejsce w Pakistanie (fot. PAP/EPA/ARSHAD ARBAB)

Do co najmniej 78 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego zamachu samobójczego na chrześcijan w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu. Ponad 100 osób zostało rannych.

Do dokonania zamachu przyznało się powiązane z Talibanem islamistyczne ugrupowanie TTP Dżundullah. – To są wrogowie islamu i dlatego wzięliśmy ich na cel – powiedział rzecznik tego ugrupowania Ahmed Marwat. – Będziemy kontynuowali ataki na niemuzułmanów na ziemi pakistańskiej – zaznaczył.

Wśród zabitych są 34 kobiety i siedmioro dzieci.

Z informacji podawanych przez policję wynika, że dwóch zamachowców wysadziło się w powietrze w chwili, gdy grupa wiernych wychodziła po niedzielnej mszy ze 130-letniego kościoła w dzielnicy Kohati Gate.

Chrześcijanie, stanowiący ok. 4 proc. 180-milionowej populacji Pakistanu, są dyskryminowani w tym muzułmańskim kraju, ale rzadziej są celem zamachów – zauważa agencja AFP.

W 2009 r. ok. 40 domów i kościołów należących do społeczności chrześcijańskiej zostało podpalonych przez muzułmańskich ekstremistów w mieście Godźra w prowincji Pendżab we wschodnim Pakistanie. Co najmniej siedmioro chrześcijan wówczas zginęło, kiedy grupa ekstremistów ze zdelegalizowanej muzułmańskiej organizacji zaatakowała chrześcijan, oskarżając ich o sprofanowanie stron świętej księgi muzułmanów Koranu.

źródło:

Zobacz więcej