RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bagdad: 72 zabitych po serii eksplozji

To już kolejny z serii zamachów w Iraku. (fot. PAP/EPA/Allaa Al-Shemaree)

Do 72 wzrosła liczba zabitych zamachu bombowym w Bagdadzie, którego celem byli uczestnicy uroczystości pogrzebowej, zebrani w namiocie w szyickiej dzielnicy Bagdadu - Mieście Sadra - informuje policja i źródła medyczne. Ponad 120 osób zostało rannych.

Pierwsze doniesienia mówiły o 25 zabitych, potem informowano o 50. Niestety ta liczba jeszcze wzrosła. Reuters pisze, powołując się na policję, że najpierw koło namiotu z żałobnikami wybuchł samochód pułapka, następnie zamachowiec samobójca zdetonował materiał wybuchowy ukryty w innym samochodzie, a kiedy na miejsce przybyła policja i straż pożarna, nastąpiła trzecia eksplozja.

Było to jeden z najtragiczniejszych ataków terrorystycznych w Iraku w ciągu ostatnich lat. W sobotę dokonano w tym kraju kilka innych zamachów terrorystycznych. Według władz, tego dnia w całym kraju zginęły 92 osoby.

Rosnąca fala przemocy na tle wyznaniowym w Iraku rodzi obawy, że kraj ten może ponownie pogrążyć się w krwawym konflikcie wewnętrznym, jak w latach 2006-2007.

Od końca ubiegłego roku sunnici, oskarżający zdominowany przez szyitów rząd o próbę ich zmarginalizowania, organizują antyrządowe demonstracje, a sunniccy rebelianci nasilają akty przemocy.

źródło:

Zobacz więcej