RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Salon kosmetyczny w szkole

Licealiści i gimnazjaliści z Gogolina na Opolszczyźnie uczyli się jak robić kosmetyki z miodu w laboratorium Uniwersytetu Opolskiego. To część projektu „Powrót do natury, czyli nowoczesne tradycje naszych babć”.

W prawdziwym laboratorium eksperymentowali tym razem nie studenci chemii, a uczniowie gimnazjum i liceum. Celem było przygotowanie kosmetyków z miodu. Ale by stworzyć mus zatrzymujący młodość, produkty trzeba najpierw zbadać, skosztować, wreszcie sprawdzić konsystencję i barwę. Dopiero wtedy można przejść do pracy. Wosk pszczeli, masło karite i olej kokosowy - to naturalne składniki, które wędrują na specjalne magnetyczne mieszadło.

Kiedy topnieją, podgrzewane do odpowiedniej temperatury, można dodać kilka kropli olejków eterycznych i ekokosmetyki gotowe. Mus wystarczy przelać do specjalnych pojemników. To ekologiczny balsam polecany przede wszystkim do suchej skóry. – Złoty mus można uatrakcyjnić, można dosypać brokatu, opiłków różnych opalizujących, można go wykorzystać później na wielkie wyjście – podpowiada dr Izabela Jasicka-Misiak z Uniwersytetu Opolskiego pracująca z młodzieżą z Gogolina.

To pierwsza lekcja w ramach projektu realizowanego dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Powrót do natury, czyli nowoczesne tradycje naszych babć”. Młodzieży pomysł z kosmetykami zdaje się odpowiadać – Są o wiele tańsze od tych ze sklepu i o wiele zdrowsze. Są ekologiczne, także mniej szkodliwe. Możemy tez używać tylko tych składników, których chcemy używać ocenia Dominika Kupka z gimnazjum w Gogolinie.

Projekt potrwa do września przyszłego roku. Następnym punktem są saszetki zapachowe, potem budowa ekologicznego salonu kosmetycznego w szkole. Uczniowie przygotowywać będą peelingi, maseczki i glinki. A w Gogolinie powstanie ekologiczne szkolne spa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej