Zmarł mjr Tadeusz Karnkowski

Major Tadeusz Karnkowski był pilotem 316 dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii(fot. z archiwum T. Karnkowskiego; źródło: dziennik.com)

Major Tadeusz Karnkowski zmarł 13 września w New Haven w USA. Był pilotem 316 dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari za zasługi wojenne. Miał 95 lat.

Były pilot chorował na raka trzustki. Zmarł w domu seniora w New Haven. W Stanach Zjednoczonych nie miał już rodziny. Jego prochy zostaną przewiezione i pochowane w Warszawie.

Karnkowski urodził się 27 listopada w 1917 roku w rodzinie ziemiańskiej w majątku Wiśniewa na Kujawach. 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Warszawie ze stopniem podporucznika – oficera technicznego. Po wybuchu wojny pomagał w ewakuacji Polskich Zakładów Lotniczych (PZL). Wyjechał z Polski na rozkaz dowództwa. Do Wielkiej Brytanii dostał się przez Rumunię, Maroko i Francję. W Anglii skończył szkołę pilotażu.

Tadeusz Karnkowski, pseudonim „Biskup”, podczas wojny walczył w Dywizjonie 316 „Warszawskim” utworzonym w lutym 1941 roku w Pembrey w Anglii. Zaczął latać we wrześniu 1942 roku. Brał m.in. udział w bitwie powietrznej nad Belgią w 1943 roku, w lotach operacyjnych nad Francją i krajami Beneluksu, a także w lotach patrolowych nad Norwegią i Niemcami.

Do grudnia 1944 roku wykonał łącznie 84 loty bojowe i 47 lotów operacyjnych. Zestrzelił co najmniej jeden samolot, drugi wspólnie z towarzyszącym mu pilotem, a także sześć bomb latających V-1.

Major Karnkowski stał się jednym z bohaterów filmu o polskich lotnikach z czasów wojny na Zachodzie, który przygotowuje mieszkający w Nowym Jorku dokumentalista Tomasz Magierski.

Latałem przez dwie tury bez przerwy. Prowadziłem nawet dywizjon 316 na ostatni lot przed rozbrojeniem – mówił m.in. pilot w wywiadzie udzielonym dwa miesiące temu reżyserowi.

W Anglii Tadeusz Karnkowski ukończył reaktywowaną w czasie wojny warszawską Wyższą Szkołę Wojenną. Został też instruktorem Angielskiej Operacyjnej Szkoły Pilotażu.

W roku 1949 pilot wyemigrował najpierw do Argentyny, a pięć lat później do Stanów Zjednoczonych. Pracował w biurach konstrukcyjnych Armzen-Sendzimir Co., Loewy Hydropress i Waterbury Farrel oraz Integrate Industrial Systems. Wyjeżdżał m.in. na kontrakty do Rosji oraz Azji.

Żoną majora Karnkowskiego była Lala-Xenia, która zmarła przed czterema laty. Wcześniej zmarł też tragicznie jego syn.

źródło:

Zobacz więcej