RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Bezdech” Barta od 20 września na ekranach

Bogusław Linda w „Bezdechu” Andrzeja Barta (fot. TVP)

Od 20 września na ekranach polskich kin studyjnych będzie można oglądać autorski spektakl Andrzeja Barta pt. „Bezdech”. W wyróżnionej sześcioma nagrodami na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry” produkcji zagrała plejada polskich gwiazd.

Obok znakomitej głównej roli Bogusława Lindy, na ekranie pojawią się również tacy aktorzy jak: Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Małgorzata Potocka, Andrzej Seweryn, Arkadiusz Jakubik, Dawid Ogrodnik i wielu innych.

Andrzej Bart to jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych pisarzy, autor takich powieści, jak: „Rien na va plus”, „Fabryka muchołapek” oraz scenariusza do filmu „Rewers”, który zdobył Złote Lwy na Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 2009. Tym razem Bart stanął również za kamerą. – Razem z najlepszymi polskimi aktorami i wspaniałym operatorem mam nadzieję zrobić spektakl ważny artystycznie, ale też interesujący dla każdego widza. W tym celu wyposażyłem swojego bohatera w dubeltówkę. Kto wie, może wystrzeli? Jeśli nie, niechże nas przynajmniej postraszy – mówił podczas realizacji zdjęć.

Utrzymany na wysokim poziomie artystycznym spektakl jest jednocześnie atrakcyjny dla szerokiej widowni. To właśnie te walory zadecydowały o tym, że będzie on pokazywany na ekranach kin przy wsparciu Legalnej Kultury.

– Po przeczytaniu tekstu nie miałem wątpliwości–– ta sztuka ma w sobie wielką energię – mówi Jerzy Stuhr. Ta energia powoduje, że spektakl znakomicie wypada na dużym ekranie. – Spektakle Teatru Telewizji to właściwie osobny gatunek realizowany często podobnie jak film. Natomiast montaż w nim bywa zaskakujący, zbliżony do stylistyki teatralnej, nie pasujący do formy filmowej. To bardzo ciekawe, bo może dzięki takim doświadczeniom skorzysta i kino? – zastanawia się Dawid Ogrodnik. – Spektakl Teatru Telewizji zrealizowany w filmowej formie to rodzaj eksperymentu, ale kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa. Andrzej Bart zaryzykował i to zostało już docenione – dodał. Małgorzata Potocka podkreśla z kolei, jak ważny w spektaklu jest udział operatora Witolda Adamka, który doskonale czuje ten rodzaj literatury i potrafi pokazać go na ekranie. – Cały ten spektakl został stworzony z ogromnym pietyzmem, w świetnych wnętrzach i z pięknymi zdjęciami – dodaje Potocka.

Szczególne wydarzenie, jakim jest kinowa prezentacja spektaklu telewizyjnego w kinach wpisuje się idealnie w trwającą od roku 2012 kampanię „Legalna Kultura”. Premiera kinowa „Bezdechu” jest kolejnym krokiem w kierunku upowszechniania dóbr kultury. Dzięki współpracy fundacji oraz Sieci Kin Studyjnych, bilety na spektakl będzie można kupić w przyjaznej widzom cenie – już od 5 złotych.

Fundacja chce przy tej okazji zwrócić uwagę na to, że sztuka może zgodnie z prawem i dobrym obyczajem korzystać ze zdobyczy techniki i wędrować po różnych kanałach dostępu. Dzięki temu staje się bardziej demokratyczna.

Warto także podkreślić, że twórcy „Bezdechu” w pełni podpisują się pod ideami Legalnej Kultury, promując korzystanie z legalnych źródeł kultury i społeczną odpowiedzialność.

Zobacz więcej