RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Zagrożeniem w Egipcie jest nowa władza”

Najnowsze

Popularne

– W Egipcie generalnie jest spokój. Tam się nie toczy wojna na ulicach, a problem w ogóle nie dotyczy kurortów. Zagrożeniem nie są fundamentaliści islamscy, ale nowa władza, która usiłuje sterować społeczeństwem i w ten sposób znajduje sobie wrogów np. szpiegów – mówił w TVP Info Marcin Mamoń, niezależny dziennikarz, który w minioną niedzielę został zatrzymany w Aleksandrii i spędził dobę w areszcie.

W niedzielę wieczorem zatrzymano w Egipcie w Aleksandrii dwóch Polaków: dziennikarza Marcina Mamonia, oraz jego tłumacza Przemysława Szewczyka. „Trzymają nas na policji, chyba głównej i nie zamierzają wypuszczać. Jesteśmy skuci kajdankami na dołku. Zwinęli nas z ulicy zaraz po godzinie policyjnej, gdy na ulicy były tłumy, a teraz ma nas skazywać sąd. Mój telefon jest na wyczerpaniu, dają mi go na chwilę” – takiego sms-a wysłał Mamoń do eurodeputowanego Bogusława Sonika. Polacy odzyskali już wolność. W TVP Info Marcin Mamoń opowiadał o swoich dramatycznych przeżyciach.

W pewnym momencie, razem ze znajomymi, zostaliśmy otoczeni przez grupę ludzi, którzy udawali, że są z Narodowych Służb Bezpieczeństwa. Byli bardzo agresywni w słowach – opowiadał Marcin Mamoń. – Ci ludzie byli bardzo zdenerwowani, że spotkali na ulicy Polaków. Pilnowali nas dopóki nie przyjechała policja – dodał.

Mamoń i jego towarzysze trafili do egipskiego aresztu. – To była cela cztery na cztery metry z 50 osobami w środku. Poza nami, wszyscy chyba byli kryminalistami. W końcu zostaliśmy przesłuchani przez prokuraturę.

Zdaniem dziennikarza obecnie w Egipcie jest spokojnie. – Tam się nie toczy wojna na ulicach, a problem w ogóle nie dotyczy kurortów. Zagrożeniem nie są fundamentaliści islamscy, ale nowa władza, która usiłuje sterować społeczeństwem i w ten sposób znajduje sobie wrogów np. szpiegów – wyjaśniał. – Uważam, że nie powinno się jeździć do Egiptu, dlatego, że to, co się tam dzieje jest wbrew elementarnym zasadom demokracji i poszanowaniu praw człowieka– podkreślił Mamoń w TVP Info.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej