RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polacy ranni w ataku talibów na bazę Ghazni

Dziesięciu polskich żołnierzy zostało rannych w wyniku ataku rakietowego na bazę Ghazni w Afganistanie. Polacy odparli atak, do którego przyznali się talibowie. Jeden z żołnierzy jest ciężko ranny. Życiu jego i pozostałych poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dziś we wczesnych godzinach popołudniowych grupa rebeliantów usiłowała wedrzeć się do polskiej bazy Ghazni w Afganistanie poprzez ostrzał bazy. Wszyscy rebelianci zostali wyeliminowani. Sytuacja w bazie jest opanowana – poinformował mjr Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Sił Operacyjnych.

Rzecznik informował, że w wyniku ataku zostało rannych siedmiu polskich żołnierzy. Później jednak szef MON Tomasz Siemoniak doprecyzował na Twitterze, że poszkodowanych zostało 10 żołnierzy. „1 ciężko ranny – stan stabilny, 2 średnio i 7 lekko rannych” – napisał.

Ranni zostali przetransportowani do polskiego szpitala polowego w bazie Ghazni, gdzie udzielono im natychmiastowej pomocy medycznej.

„Odparcia ataku talibów na bazę w Ghazni bez strat własnych” – pogratulował na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski. Rannym złożył życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

Po południu minister Siemoniak umieścił na Twitterze kolejny wpis: „Serdeczne kondolencje z powodu śmierci żołnierza armii USA, który poległ dzisiaj odpierając razem z Polakami atak rebeliantów”.

O ataku w Ghazni, gdzie stacjonują żołnierze polskiego kontyngentu, a także siły afgańskie, donosiła wcześniej agencja Reutera, powołując się na świadka mówiącego o ostrzale rakietowym, gęstym dymie i poderwanych do lotu śmigłowcach. Do ataku doszło po godzinie 16 czasu lokalnego (13.30 czasu polskiego).

W Afganistanie służy obecnie około 1800 żołnierzy i pracowników polskiego kontyngentu wchodzącego w skład dowodzonych przez NATO sił ISAF, których misja ma się zakończyć w 2014 roku.

W ostatnią sobotę, w akcji przejęcia broni i materiałów wybuchowych zgromadzonych przez rebeliantów, zginął chor. Mirosław Łucki. Dotychczas w Afganistanie zginęło i zmarło 42 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej