RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Iran ostrzega USA przed interwencją w Syrii

„Dla interwencji w Syrii nie ma żadnego międzynarodowego mandatu”. Teheran, główny sojusznik reżimu prezydenta Baszara el-Asada ostrzegł w sobotę Waszyngton przed zbrojną akcją w tym bliskowschodnim kraju. Poinformował też, że dysponuje dowodami na to, że to syryjscy powstańcy użyli w środę broni chemicznej Damaszku – podała agencja ISNA.

Amerykański minister obrony Chuck Hagel dał do zrozumienia w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego, że marynarka wojenna USA zajmuje pozycje na wypadek wydania przez prezydenta Baracka Obamę rozkazu podjęcia akcji militarnej wobec Syrii w związku z doniesieniami o użyciu w tym kraju broni chemicznej.

Nie ma żadnego międzynarodowego mandatu dla interwencji w Syrii. Ostrzegamy przed wszelkimi akcjami lub deklaracjami, których skutkiem byłoby zwiększenie napięć w regionie. Mam nadzieję, że politycy w Białym Domu dadzą dowód wystarczającej mądrości i nie zaangażują się w tak niebezpieczne przedsięwzięcie – powiedział rzecznik irańskiej dyplomacji Abbas Aragczi.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni informacjami o użyciu broni chemicznej w Syrii i zdecydowanie potępiamy wykorzystanie takiej broni. Istnieją dowody na to, że akcję tę przeprowadziły grupy terrorystów – poinformował też Aragczi.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani również wspomniał w sobotę o użyciu „czynników chemicznych” w syryjskim konflikcie.

Islamska Republika Iranu, która była ofiarą ataków przy użyciu broni chemicznej (podczas wojny iracko – irańskiej) domaga się od wspólnoty międzynarodowej, by zrobiła wszystko co w jej mocy, aby zakazać używania takiej broni na całym świecie – powiedział Rowhani.

Syryjska opozycja oskarżyła w środę siły Asada o użycie na przedmieściach Damaszku gazu bojowego i spowodowanie śmierci od kilkuset do 1300 osób. Reżim stanowczo zaprzecza oskarżeniom.

Prezydent potępił też „akcje terrorystów i atak syjonistycznego reżimu w Libanie (na pozycje ugrupowań podejrzewanych o wystrzelenie rakiet na terytorium Izraela), które dowodzą rozległego spisku zawiązanego przez wrogów na Bliskim Wschodzie, którego efekty widać w Libanie, Syrii i Egipcie”.

źródło:

Zobacz więcej