RAPORT

Pogarda

„Chcę przypomnieć historię niemieckiego obozu dla dzieci"

Najnowsze

Popularne

Historia obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi jest dość nietypowa. Był to obóz tylko i wyłącznie dla dzieci, jedyny wtedy w Europie. To jest historia bardzo tragiczna. Postanowiłem przypomnieć tę zapomnianą historię – mówił w TVP Info Bartek Rosiak, 12-letni reżyser, który przygotowuje film o obozie dla dzieci z czasów II wojny światowej.

Bartek Rosiak ma 12 lat. Robi film o niemieckim obozie dla polskich dzieci z czasów II wojny światowej, który był w jego rodzinnej Łodzi. To ma być historia dzieci, które w tym obozie się znalazły. TVP Info apelowała przed kilkoma dniami o pomoc dla młodego dokumentalisty, aby mógł zrealizować swoje przedsięwzięcie. Udało się. Od wczoraj Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wspiera Bartka Rosiaka. Szuka sponsora dla jego projektu.

Bartek przyznał, że zawsze lubił historię. – Historia obozu przy ul. Przemysłowej jest dość nietypowa. Był to obóz tylko i wyłącznie dla dzieci, jedyny wtedy w Europie. To jest historia bardzo tragiczna. Jesteśmy przyzwyczajeni do ciężkiej historii, ale historia obozu jest nadzwyczajna i postanowiłem, że skoro obóz został zapomniany, to ja nakręcę ten film, bo to dość ciekawy temat, który powinno się przypomnieć – mówił młody reżyser.

12-letni dokumentalista przybliżył swój warsztat. Ponieważ nie ma kamery, posługuje się aparatem fotograficznym. Korzysta ze zdjęć archiwalnych oraz ze zdjęć wykonanych przez jego przyjaciół. – Jest ciężko, bo jak nie ma kamery trudno zrobić coś w dobrej jakości – wyjaśnił Bartek Rosiak.

Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przyznała, że o projekcie Bartka dowiedziała się z telewizji. – Jak tylko dowiedzieliśmy się o co chodzi, nie mogliśmy odmówić. Bartek jest wyjątkowy i to co robi jest warte wszelkiej pomocy – powiedziała w TVP Info Tomaszewska i wyjaśniła na czym polega pomoc, którą Centrum Dialogu zaoferowało młodemu reżyserowi. - Zaczynamy szukać sponsora nie tylko na kamerę, ale także na cały film. Bartek ma niesamowite pomysły, ale trzeba mu jeszcze pomóc z ogarnięciem tego jak się robi film, na czym to tak naprawdę polega. Na pewno pomożemy mu merytorycznie – zapowiedziała Justyna Tomaszewska.

Bartek zdradził, że marzy o tym, aby zostać reżyserem i dziennikarzem w TVP. – I chciałbym, aby premiera filmu wypadła świetnie – powiedział 12 letni reżyser.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej