RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ruszył festiwal „Warszawa Singera”

Koncerty, spektakle, projekcje filmowe, spotkania literackie, wystawy, wykłady i warsztaty to niektóre z atrakcji tegorocznego jubileuszowego X Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, który rozpoczął się w Warszawie. Potrwa do 1 września.

– Pierwszy festiwal zorganizowaliśmy 20 lat temu. Nazywał się +Shalom+. Gościem honorowym był wówczas Yehudi Menuhin i musiało minąć kolejnych 10 lat, żebyśmy zorganizowali Festiwal „Warszawa Singera”. Mijała wtedy jego 100. rocznica urodzin, więc postanowiliśmy go wziąć za patrona. Pierwszy festiwal trwał cztery, obecny potrwa aż 10 dni. Okazało się, że warszawiacy polubili tę imprezę. Na pierwszym festiwalu gościem był syn Isaaca Bashevisa Singera – Israel Zamir i na dziesiątym również będzie obecny, tym razem wraz ze swoimi dziećmi – mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Shalom, organizującej festiwal.

Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych. – Będzie można obejrzeć zarówno przedstawienie „Yentl” w wykonaniu Teatru Żydowskiego z Rumunii, małe formy teatralne czy koncert kantorów rozpoczynający festiwal. Z kolei podczas jego zakończenia będzie można posłuchać przepięknych pieśni weselnych. Na festiwalu zagra też Kayah, która wydaje płytę o tematyce żydowskiej. Będą spacery tematyczne, wieczory poezji, koncerty gwiazdy Broadwayu Dudu Fischera i +księcia muzyki gospel+ Joshuy Nelsona, a także sesja naukowa poświęcona Julianowi Tuwimowi – relacjonowała Tencer.

Jak zaznaczyła, jej marzeniem od wielu lat było, by na festiwalu wystąpił znany trębacz Tomasz Stańko. I będzie on gościem „Warszawy Singera” dając koncert w kościele na pl. Grzybowskim. – Występ na festiwalu to dla mnie duży honor i cieszę się, że mogę w nim wziąć udział. Zagram dwuczęściowy koncert – w pierwszej wystąpię z zespołem Kroke, w drugiej – zaprezentuję specjalnie przygotowany na festiwal program, z towarzyszeniem mojego nowojorskiego kwartetu – powiedział obecny na konferencji Stańko.

Na ulice stolicy w pierwszą i drugą sobotę festiwalu wyjedzie także specjalny piętrowy autobus promujący „Warszawę Singera”. – W pierwszą sobotę przybliży on gościom żydowską Warszawę, w drugą – planujemy uruchomić autobus literacki, gdzie będzie można posłuchać klasyki jidysz –zapowiadała Gołda Tencer. Będzie miała także miejsce akcja wymiany książek, w ramach której będzie można przynieść książki, najlepiej o tematyce żydowskiej i wymienić je na inne.

Na festiwalu zagości również żydowska kuchnia. – Kuchnia ta jest jedną z najwspanialszych mi znanych. Jeżeli mówimy o współczesnym Izraelu, a taki jest motyw przewodni mojego warsztatu kulinarnego, mówimy o wielkim i różnorodnym tyglu kulinarnym. Na pewno będzie można spróbować hummusu i gulaszu z ryb. Mam nadzieję, że goście wyjdą zadowoleni, no i najedzeni – dodał kucharz Jan Kuroń, który poprowadzi warsztaty.

źródło:

Zobacz więcej