RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nowy Jork: przechwycono rekordową ilość broni

O akcji policji poinformował burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg (fot. PAP/EPA/PETER FOLEY)

Nowojorska policja przechwyciła największą w historii tego miasta ilość broni palnej. Rewolwery i karabiny maszynowe były przemycane ze stanów, w których obowiązują znacznie luźniejsze niż w Nowym Jorku, przepisy dotyczące broni.

Sukces policji w walce z przemytem broni palnej był tak wielki, że poinformował o nim osobiście na konferencji prasowej burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.

Akcja była rzeczywiście przeprowadzona na wielką skalę. Zajęto 254 sztuki broni palnej i zatrzymano 19 osób. Broń pochodziła głównie z Karoliny Północnej i Karoliny Południowej. Przestępcy kradli ją tam lub kupowali. Ze względu na liberalne przepisy dotyczące broni palnej w tych stanach, jej ceny są tam stosunkowo niskie.

Po przewiezieniu do Nowego Jorku, gdzie obowiązuje ścisła kontrola w tej dziedzinie, wartość każdej sztuki broni palnej wzrasta co najmniej trzykrotnie.

Przemytnicy broni działali niezależnie, ale wszyscy korzystali z usług tego samego pośrednika, który na co dzień zajmuje się prowadzeniem studia nagraniowego w Brooklynie. – Nie ma najmniejszej wątpliwości, że przejęcie tej broni pozwoliło na uratowanie życia ludzi – powiedział Bloomberg.

źródło:
Zobacz więcej