RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Roman Polański kończy 80 lat

(fot.)
Roman Polański (fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

Osiemdziesiąte urodziny obchodzi reżyser Roman Polański. Życie zdobywcy Oscara i Złotej Palmy samo w sobie jest materiałem na scenariusz filmowy. Składa się nie tylko sukcesów, lecz także z wielu ciężkich doświadczeń.

Przeżył Holokaust, zamordowanie ciężarnej żony Sharon Tate przez sektę Charlesa Mansona, od wielu lat zmaga się z oskarżeniem o gwałt, był także w więzieniu. Mimo to Roman Polański nigdy nie przestał tworzyć.

Wielu artystów po takich tragediach załamałoby się, ale on odnajdywał lekarstwo w kinie, które od dzieciństwa było jego pasją – przekonywał w PR24 Andrzej Bukowiecki, krytyk filmowy.

Zainteresowanie kinem pojawiło się u Polańskiego już w czasach przedwojennych, kiedy nałogowo oglądał amerykańskie i francuskie filmy. W jego twórczości od samego początku obecne są nawiązania do dzieciństwa. Jeden z jego pierwszych filmów „Rower” opowiada o chłopcu, który chciał kupić wymarzony bicykl. Natrafił jednak na bandytę, który, zapewniając dziecko, że sprzeda mu rower, prowadzi w odosobnione miejsce, obrzuca cegłami i okrada.

Fabuła „Roweru” oparta jest na zdarzeniu z życia reżysera, które będzie również później przenikać do jego filmów – mówił w PR24 Łukasz Muszyński z portalu filmweb.pl.

Pierwsza pełnometrażowa produkcja Romana Polańskiego – „Nóż w Wodzie” – odniosła ogromny międzynarodowy sukces i była nominowana do Oscara.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej