RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TUI odwołuje wyjazdy do Egiptu

TUI Poland zdecydowało się odwołać wszystkie imprezy turystyczne w Egipcie do końca sezonu letniego, czyli do końca października. To skutek narastającego napięcia w tym kraju i rady MSZ dla Polaków, by do Egiptu na razie się nie wybierać.

Rzeczniczka biura Justyna Krzyżanowska zapewniła na antenie TVP Info, że klientom przysługuje 100-procentowy zwrot kosztów. Dodała, że w miarę możliwości osobom, które wykupiły wczasy w Egipcie, będą oferowane inne miejsca wypoczynku. Klienci TUI Poland, którzy już są w Egipcie, zakończą urlop zgodnie z planem.

W najgorszej sytuacji są klienci, którzy do Egiptu mieli lecieć za kilka godzin. Ich lot zostanie odwołany. Zamiast alternatywnych wakacji dostaną prawdopodobnie tylko zwrot pieniędzy.

Wcześniej niemiecki oddział biura podróży odwołał turnusy w Egipcie zaplanowane do 15 września. W kurortach nad Morzem Czerwonym obecnie przebywa 6 tysięcy klientów firmy z Niemiec. Mogą oni kontynuować wypoczynek lub wrócić wcześniej. Poinformowano, że w kurortach jest spokojnie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec odradziło dziś swoim obywatelom podróże do Egiptu, w tym do kurortów turystycznych nad Morzem Czerwonym, które dotychczas uważano za względnie bezpieczne.

Sztab kryzysowy MSZ podjął decyzję o poszerzeniu zasięgu terytorialnego alertu na podstawie „obecnej sytuacji i niemożności przewidzenia dalszych wydarzeń” w Egipcie – poinformował w Berlinie rzecznik ministerstwa Andreas Peschke.

Inne biura nie odwołują wyjazdów

Biuro podróży Alfa Star nie widzi zagrożenia dla turystów i nie odwołała wycieczek do Egiptu. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Artur Altman, rzecznik touroperatora, stwierdził, że rekomendacja, którą dziś wydał polski MSZ jest sprzeczna, ponieważ z jednej strony resort odradza wyjazdy do Egiptu, a z drugiej mówi, że w kurortach jest bezpiecznie. Rzecznik biura dodaje, że paradoksalnie teraz w Egipcie jest bezpieczniej niż kilka dni temu. Argumentuje, że wynika to ze zwiększonej czujności wojska i policji turystycznej w kurortach.

Z kolei portal travelplanet.pl, sprzedający wycieczki biur podróży, na razie nie wycofał z oferty podróży do Egiptu. Jednak analizuje i takie rozwiązanie – tłumaczy Jarosław Kałucki z tej platformy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej