PiS odskakuje PO; cztery partie w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość wyprzedza Platformę Obywatelską o 11 punktów procentowych – wynika z najnowszego sondażu TNS Polska, przeprowadzonego na zlecenie „Wiadomości” TVP 1. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 43 proc. respondentów, a na PO – 32 proc. Do Sejmu nie dostałby się Ruch Palikota, który cieszy się tylko 3 proc. poparciem.

W sondażu TNS Polska poparcie dla PiS deklaruje już 43 proc. Polaków. To o 3 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem. Notowania, rządzącej Platformy Obywatelskiej spadły o 2 punkty i teraz partia ta może liczyć na głosy 32 proc. wyborców. Jednocześnie PiS osiągnął największą od kilku lat przewagę nad głównym rywalem - 11 punktów procentowych.

Według sondażu TNS Polska, na trzecim miejscu uplasowałby się Sojusz Lewicy Demokratycznej z 12 proc. poparciem. Choć SLD stracił punkt procentowy w porównaniu do lipca, to jednak wciąż utrzymuje mniej więcej stały poziom poparcia. W Sejmie znalazłby się także obecny koalicjant PO – Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce głosować 5 proc. respondentów. Miesiąc wcześniej ludowcom brakowało 3 punktów do przekroczenia progu wyborczego.

Poza Sejmem znalazłby się za to Ruch Palikota, który może liczyć na zaledwie 3 proc. poparcie (spadek o 3 punkty). W podobnej sytuacji są: Nowa Prawica (2 proc.), Solidarna Polska (1 proc.) i Polska Jest Najważniejsza ( 1 proc.)

Sondaż przeprowadzono 13 sierpnia na reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski. Błąd w badaniu wynosi +/- 3,1 proc. Podstawą procentowania są osoby, które deklarują chęć udziału w wyborach i są zdecydowane, na kogo oddać głos. Z badania wynika, że 22 proc. respondentów nie chce wziąć udziału w wyborach, a kolejne 35 proc. nie wie, na kogo zagłosuje.

źródło:
Zobacz więcej