20 ofiar po eksplozji w Bejrucie

Zamachy i wojny. Przemoc obecna jest w Libanie od kilkudziesięciu lat (fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH )

Wzrósł bilans ofiar zamachu bombowego w Bejrucie. Zginęło co najmniej 20 osób, a przeszło 200 zostało rannych po eksplozji samochodu pułapki – informuje libańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Do ataku, wymierzonego w Hezbollah, przyznało się nieznane wcześniej sunnickie ugrupowanie Brygady Aiszy. W nagraniu wideo zapowiada ono kolejne ataki.

Po raz drugi to my decydujemy o miejscu i czasie bitwy. I z wolą Bożą będzie tego więcej – powiedział zamaskowany mężczyzna w nagraniu wideo, którego adresatem jest przywódca Hezbollahu szejk Hasan Nasrallah.

Tym samym Brygady Aiszy wzięły na siebie odpowiedzialność za poprzedni zamach w Bejrucie, do którego doszło na początku lipca. Rannych zostało wówczas ponad 50 osób.

Libański Hezbollah zaangażował się w konflikt zbrojny w Syrii po stronie reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Przeciwni temu sunnici grozili już wielokrotnie, że ukarzą to ugrupowanie za walkę po stronie reżimu kontrolowanego przez alawitów, wywodzących się z szyickiego odłamu islamu.

W ostatnich dwóch latach w starciach między zwolennikami syryjskich powstańców, którzy są głównie sunnitami, a szyitami popierającymi reżim Asada zginęło w Libanie kilkadziesiąt osób.

Na zemstę radykalnego ugrupowania sunnickiego wskazuje też wybór miejsca, w którym doszło do wybuchu: zaledwie 100 metrów od kompleksu Sajed al-Szuhada, gdzie Hezbollah organizuje swoje spotkania.

Wojna domowa w Syrii zaostrzyła te podziały między sunnitami i szyitami, podkopała też zaufanie części libańskiego społeczeństwa do Hezbollahu. Wcześniej bojownicy tej organizacji bywali postrzegani, jako obrońcy Libanu przed Izraelem, teraz zaś Hezbollah naraża się na odwet ze strony libańskich, a po części i syryjskich sunnitów. Już teraz nazywają oni Hezbollah, którego nazwa oznacza partię Boga, „partią diabła”.

Hezbollah zaangażował się w konflikt w Syrii jesienią 2012 roku; ugrupowanie to, które od dawna ma bliskie związki z Iranem, uznawane jest przez USA i kilka innych krajów za organizację terrorystyczną.

źródło:
Zobacz więcej