Interaktywni Krzyżacy w Działdowie

Muzeum ma przybliżać średniowieczne realia (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Pierwsze w kraju Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego zostało otwarte w Działdowie. W uroczystości uczestniczył wielki mistrz zakonu krzyżackiego biskup Bruno Platter.

Dyrektor działdowskiego muzeum prof. Kazimierz Grążawski powiedział, że ma ono w przystępny sposób prezentować naukową prawdę o realiach średniowiecznego życia i przełamywać mity o Krzyżakach.

Jak podkreślił, działalności tego zakonu nie można malować wyłącznie w czarnych barwach i zapominać o skoku cywilizacyjnym, jakiego dokonał na tych ziemiach. – Chcemy pokazać historię od kuchni, prawdę o kolorycie i wszystkich aspektach życia tej epoki – powiedział Grążawski.

Burmistrz Działdowa Bronisław Mazurkiewicz ocenił, że pokazywanie prawdy historycznej jest obowiązkiem wobec tych, którzy to miasto zbudowali. Przypomniał, że zakon krzyżacki skolonizował i zagospodarował ziemię pruskiego plemienia Sasinów, a w 1344 roku założył tutaj Działdowo. – Powinniśmy o tym pamiętać – podkreślił.

Zdaniem marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa, jeszcze kilkanaście lat temu powstanie takiego muzeum nie byłoby możliwe, bo tak silne były stereotypy Krzyżaków jako najeźdźców i grabieżców.

Jak podkreślił historia była znacznie bogatsza i bardziej skomplikowana, a zakon sprowadził cywilizację zachodnioeuropejską na te tereny. W jego ocenie, rzetelne prezentowanie historii pomaga budować tożsamość regionalną i nowoczesne społeczeństwo.

Obecny na uroczystości otwarcia muzeum wielki mistrz zakonu krzyżackiego bp Bruno Platter ocenił, że przyczyni się ono do zbliżenia Polaków i Niemców. Jego zdaniem w przeszłości w obu krajach historia zakonu była wykorzystywana ideologicznie. Platter dodał, że w czasach wspólnej Europy ważne jest przezwyciężanie stereotypów i wzajemnych uprzedzeń.

Teraz można już spojrzeć na kulturowe czy cywilizacyjne osiągnięcia zakonu i je uhonorować, nie zapominając o historycznych błędach jakie popełnił – stwierdził wielki mistrz.

Platter jest 65. wielkim mistrzem w historii zakonu krzyżackiego, na jego czele stoi od 2000 roku. Zakon zrzesza obecnie ponad 80 członków, a jego główna siedziba mieści się w Wiedniu. Bracia prowadzą działalność duszpasterską, opiekują się chorymi, prowadzą domy starców i domy dziecka.

Krzyżacka historia Działdowa

Działdowskie muzeum otwarto w przeddzień rocznicy nadania tej miejscowości praw miejskich przez Krzyżaków. Urządzono je w dawnym barokowym ratuszu na powierzchni blisko 800 mkw. Czasowe ekspozycje będą prezentowane także na dziedzińcu.

Główną atrakcją muzeum są sale audiowizualne, wyposażone w sprzęt służący do multimedialnych prezentacji filmów i animacji o tematyce historycznej. Interaktywne ekspozycje poświęcono powstaniu i rozwojowi państwa krzyżackiego, technice wojskowej, bitwie pod Grunwaldem oraz schyłkowi zakonu.

Poza prezentacjami multimedialnymi turyści mogą oglądać ponad 20 gablot z eksponatami z czasów średniowiecza, użyczonymi przez muzea w Elblągu, Malborku, Olsztynie i Brodnicy.

Na poddaszu mieści się salon zabaw dla dzieci. Maluchy będą mogły skorzystać w wypożyczalni strojów historycznych, szukać skarbów i poczuć nastrój wnętrza krzyżackiego zamku.

Otwarcie muzeum opóźniło się o blisko rok z powodu wstrzymywania prac budowlanych przez służby ochrony zabytków. W czasie remontu na dziedzińcu remontowanego ratusza znaleziono liczne obiekty archeologiczne, w tym XVIII-wieczne kafle i pozostałości wcześniejszej zabudowy.

Władze Działdowa liczą, że Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego stanie się turystyczną atrakcją południowej części woj. warmińsko-mazurskiego, porównywalną z Grunwaldem i Malborkiem. Miasto otrzymało na inwestycję 1,9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Modernizacja siedziby i zakup wyposażenia placówki kosztowały 3,7 mln zł.

(fot.)
Wielki mistrz zakonu krzyżackiego bp Bruno Platter (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

źródło:

Zobacz więcej