Polski żołnierz, który zaginął w Oregonie, nie żyje

Zaginiony w stanie Oregon polski żołnierz nie żyje. Ratownicy znaleźli ciało 32-letniego Sebastiana Kinasiewicza w pobliżu szczytu Mount Hood – podała telewizja Fox12. Stacja powołała się na przedstawicieli hrabstwa Hood River.

Informację potwierdził wieczorem we wtorek przedstawiciel biura szeryfa hrabstwa Hood River, Pete Hughes.

Dodał, że zabranie ciała jest obecnie zbyt niebezpieczne z powodu spadających głazów. – O tej porze roku wspinaczka jest wyjątkowo niebezpieczna – podkreślił.

Według biura szeryfa, Kinasiewicz był wyposażony w raki, czekan oraz plecak z ciepłą odzieżą i wodą.

Rzecznik ratowników górskich z okręgu Portland Mark Morford powiedział, że świadkowie widzieli samotnego wspinacza na drodze nazywanej Cooper Spur, na północnej ścianie masywu Mount Hood, który ma wysokość 3.425 m.n.p.m. – To jest popularny szlak wiodący na szczyt – powiedział Morford.

Według amerykańskiej Służby Leśnej (U.S. Forest Service), na szczyt Mount Hood wchodzi ok. 8 tys. wspinaczy rocznie, głównie w okresie między kwietniem i lipcem. Co roku notuje się tam kilka wypadków śmiertelnych i dlatego osoby planujące atak na szczyt proszone są o pozostawienie planowanej trasy.

Nie wrócił z wycieczki

Chorąży Kinasiewicz pojechał do Stanów Zjednoczonych na szkolenie w zakresie obsługi dronów. W niedzielę nie wrócił z prywatnej, samotnej wspinaczki na najwyższy szczyt stanu Oregon. W poniedziałek został uznany za zaginionego. Przerwane na noc poszukiwania wznowiono we wtorek. Do akcji włączono helikopter z wyposażeniem pozwalającym na zidentyfikowanie telefonu komórkowego chorążego.

To z pokładu maszyny zauważono ciało w kanionie, w pobliżu szczytu – relacjonowała stacja Fox12 .

Chorąży Kinasiewicz szkolił się w dziedzinie obsługi dronów w firmie Insitu w mieście Bingen w stanie Waszyngton, sąsiadującym z Oregonem. W Polsce służył ostatnio w jednostce wojskowej Nil, która zajmuje się wsparciem dowodzenia i zabezpieczenia Wojsk Specjalnych.

Do maja był fotoreporterem zespołu Combat Camera w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych. Żołnierze, którzy tam służą, są znani z tego, że filmują i fotografują akcje polskich żołnierzy służących na misjach zagranicznych.

źródło:
Zobacz więcej