Szekspir ukrywał swoje wyznanie

Odkryty niedawno portret Szekspira, pochodzący z około 1610 roku (fot. arch. PAP/EPA)

Są dowody na to, że William Szekspir był katolikiem. W katolickim angielskim seminarium duchownym w Rzymie zachowały się wpisy stratfordczyka z lat, które biografowie uważali dotąd za najbardziej zagadkowy fragment jego życiorysu – pisze „The Times”. Wpisy znaleziono w księdze gości seminarium.

Z 1585 roku pochodzi wpis Arthurus Stratfordus Wigomniensis, z 1589 roku – Gulielmus Clerkue Stratfordiensis, a z 1587 roku – Shfordus Cestriensis. Według wicerektora seminarium Andrew Headona w tłumaczeniu oznaczają one: „(króla) Artura ziomek ze Stratfordu (z diecezji) Worcester”, „William Urzędnik ze Stratfordu” oraz „Sh – (pierwsze dwie litery w angielskim zapisie nazwiska Szekspira) – ze (Strat)fordu w (diecezji) Chester”.

Lata 1585-1592 określane są jako „stracone" w biografii Szekspira (1564-1616). Nie wiadomo, gdzie przebywał pomiędzy nagłym wyjazdem z rodzinnego Stratfordu nad Avonem w 1585 rokiem a przyjazdem do Londynu w 1592 roku, gdzie rozpoczął życie dramatopisarza. Niektórzy sądzą, że był w więzieniu, inni – że podróżował po Europie, a jeszcze inni – że działał w trupie wędrownych aktorów.

Reprodukcję domniemanych wpisów Szekspira pokazano z okazji wystawy pt. „Non Angli sed Angeli” (nie Anglowie, a aniołowie), obrazującej historię seminarium, założonego w średniowieczu jako hospicjum dla pielgrzymów; w okresie reformacji w Anglii służyło ono za schronienie prześladowanym katolikom.

Zwolenniczką teorii, że Szekspir był katolikiem, a religijne przekonania są kluczem do jego twórczości, jest niemiecka biografka, profesor Hildegarda Hammerschmidt-Hummel.

Niemiecka uczona zwraca uwagę, że rodzice, przyjaciele i nauczyciele Szekspira byli katolikami; byli nimi także niektórzy z jego mecenasów, m.in. Henry Wriothesley, hrabia Southampton, ukrywający katolickich kapłanów w swojej wiejskiej siedzibie i londyńskiej rezydencji. Uważa się, że postać przystojnego młodzieńca z sonetów Szekspir wzorował właśnie na nim.

Wsparciem dla teorii katolicyzmu Szekspira mają być m.in. sztuki „Romeo i Julia” oraz „Miarka za miarkę”, w których są odnośniki do obrzędów katolickich, a postacie księży i zakonników zostały przedstawione pozytywnie. Akcja pięciu spośród 37 sztuk Szekspira rozgrywa się we Włoszech, dalszych pięciu – w całości lub częściowo w Rzymie, a trzech – na Sycylii.

Szekspir urodził się za panowania Marii I Tudor, najstarszej córki Henryka VIII, która przywróciła w Anglii katolicyzm. Jej młodsza siostra Elżbieta I popierała protestantów, podobnie jak jej następca Jakub I, zasiadający na tronie Szkocji jako Jakub VI. Za panowania Elżbiety, od lat 70. XVI wieku nastąpiły prześladowania katolików.

źródło:

Zobacz więcej