W latach 80. Zieloni chcieli legalizacji pedofilii

W swoim pierwszym programie z 1980 roku Zieloni opowiadali się za legalizacją stosunków seksualnych między nieletnimi, a ich opiekunami i innymi dorosłymi (fot. flickr.com/Tobyotter)

Niemiecka partia Zieloni domagała się w początkowym okresie swej działalności w latach 80. legalizacji seksu dorosłych z nieletnimi – wynika z raportu opublikowanego na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Podobnie tendencje występowały też w liberalnej FDP.

Autorami artykułu są politolodzy Franz Walter i Stephan Klecha z Instytutu Badań nad Demokracją w Getyndze. Obaj naukowcy na zlecenie kierownictwa Zielonych prześwietlają historię partii pod kątem występowania tendencji pedofilskich. Zarzuty wobec czołowej postaci Zielonych, obecnie eurodeputowanego Daniela Cohn-Bendita, i innych polityków stawiane są przez media od kilku miesięcy.

Z analizy partyjnych dokumentów wynika, że w swoim pierwszym programie z 1980 roku Zieloni opowiadali się za legalizacją stosunków seksualnych między dziećmi, a ich opiekunami i innymi dorosłymi. Partia domagała się usunięcia z kodeksu karnego przepisów zakazujących takich kontaktów.

Paragrafy 174 i 176 kodeksu karnego zakazują seksu z dziećmi poniżej 14. roku życia. W przypadku osób sprawujących opiekę nad nieletnimi granica wieku wynosi 16 lat. Zwolennicy zmian w kodeksie chcieli utrzymać kary tylko w przypadku stosowania przemocy.

Jak czytamy w „FAZ”, takie żądania stawiała nie tylko organizacja Zielonych z Nadrenii Północnej-Westfalii, co było już znane wcześniej, lecz także organizacje w Bremie, Hamburgu, Berlinie i Nadrenii-Palatynacie.

Podobne poglądy popularne były także wśród młodych działaczy liberalnej FDP. Podczas kwerendy naukowcy natknęli się na pochodzący z 1980 roku artykuł, napisany przez kandydującą obecnie do Bundestagu z ramienia FDP Dagmar Doering. W zbiorowej pracy „Pedofilia dzisiaj” Doering wzywała do zniesienia kar dla osób uprawiających seks z nieletnimi.

W wieku 17 lat zakochałam się w nauczycielu pedofilu i byłam pod jego silnym wpływem – tłumaczyła swoją postawę Doering, podkreślając, że z dzisiejszego punktu widzenia jej ówczesne poglądy są błędem „nie do zaakceptowania”. Doering zrezygnowała 10 sierpnia z kandydowania do parlamentu.

Środowisko hipokrytów

Walter i Klecha opisują starania grup związanych z Zielonymi, by po wejściu partii do Bundestagu w 1983 roku uzyskać wpływ na politykę wobec dzieci i młodzieży w kraju. W jednej z tych struktur – grupie roboczej „Geje, Pederaści, Transseksualiści” działał karany wcześniej za przestępstwa seksualne Dieter F. Ullmann – pisze „FAZ”. Komuna „Miejscy Indianie” z Norymbergi domagała się z kolei oprócz seksu z dziećmi także zlikwidowania obowiązku szkolnego.

Zdaniem naukowców, wpływy zwolenników skrajnej liberalizacji przepisów dotyczących seksu z dziećmi ulegają marginalizacji po roku 1985. W partii bierze górę pogląd reprezentowany przez czołową niemiecką działaczkę ruchu kobiet, Alice Schwarzer, która zarzuca zwolennikom pedofilii hipokryzję.

Twierdząc, że chodzi im o dobro dzieci, zwolennicy pedofilii są – jej zdaniem – w rzeczywistości „zafiksowani na nieletnich”. W programie z 1987 roku Zieloni zdystansowali się od tendencji pedofilskich, podtrzymując postulat walki z dyskryminacją mniejszości seksualnych.

Dyskusja o pedofilskich tendencjach w szeregach Zielonych rozpoczęła się w kwietniu bieżącego roku przy okazji nadania Cohn-Benditowi Nagrody im. Theodora Heussa. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskule odmówił wygłoszenia laudacji na cześć europosła ze względu na jego dawne poglądy.

W książce „Wielki Bazar” z 1975 roku Cohn-Bendit opisywał w sposób kontrowersyjny erotyczne przeżycia dzieci. W wywiadzie dla „Spiegla” w maju polityk zapewnił, że nigdy nie dotknął dziecka w sposób nieobyczajny, a treść książki jest mieszanką „fikcji i doświadczeń”.

źródło:

Zobacz więcej