RAPORT

Wojna na Ukrainie

Odnaleziono debiut reżyserski Orsona Wellesa

fot.
Kadr z odnalezionych materiałów filmowych Orsona Wellesa, pt. „Too Much Johnson” (fot. PAP/EPA/GEORGE EASTMAN HOUSE)

Cztery godziny materiału filmowego autorstwa Orsona Wellesa odnaleziono we włoskim mieście Pordenone. Przypuszczano, że „Too Much Johnson” – opowieść o notorycznym kobieciarzu, uważana za debiut reżyserski Wellesa, jeszcze sprzed „Obywatela Kane'a” – została zniszczona w pożarze w latach 70.

W zamyśle Wellesa materiał po opracowaniu miał być wyświetlany w formie filmowych prologów do aktów sztuki teatralnej „Too Much Johnson”, która w nowej odsłonie miała trafić na deski Broadwayu w 1938 roku.

Welles nigdy nie ukończył pracy nad tym projektem. Gdy sztukę zdjęto z afisza po pierwszych fatalnych recenzjach, słynny aktor i reżyser zapomniał o nakręconym już materiale na długie lata. A gdy w 1970 roku pożar strawił willę Wellesa, świat filmowy uznał materiał za stracony.

Sceny nakręcone do „Too Much Johnson” odnaleziono jednak w magazynie włoskiej firmy przewozowej w portowym mieście Pordenone. O znalezisku poinformowała tamtejsza fundacja kulturalna Cinemazero, specjalizująca się w przeglądach kinowych klasyków.

„Too Much Johnson” to historia notorycznego kobieciarza Augustusa Billingsa (w tej roli Joseph Cotten), który nawiązuje kolejny romans pod przybraną tożsamością właściciela plantacji na Kubie, niejakiego Johnsona. Sytuacja komplikuje się, gdy Billings – w towarzystwie swojej żony, teściowej i zazdrosnego męża swojej kochanki – odkrywa, że jego wymyślone alter ego rzeczywiście istnieje.

Odnalezione dzieło pokazuje, że młody filmowiec – Welles miał wówczas 23 lata – „nadzwyczajnie panował nad tym medium” - zauważa „New York Times”. Zdjęcia są niezaprzeczalnie wellesowskie – mają specyficzną kompozycję kadru, silne ukośne akcenty i ujęcia aktorów od dołu. Ten zabieg ten Welles wykorzystał później w „Obywatelu Kane'ie” z 1941 roku.

Odnaleziony film przechodzi obecnie zabiegi renowacyjne. Jego włoska premiera na corocznym festiwalu filmowym organizowanym przez Cinemzero planowana jest na 9 października. Jeśli fundacja znajdzie odpowiednie środki, unikatowy materiał jeszcze przed końcem roku zostanie zamieszczony w internecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej