RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Holandia ewakuowała dyplomatów z Jemenu

f
Jemen jest obecnie jednym z najniebezpieczniejszych państw na świecie (fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB)

Holandia zdecydowała się ewakuować z Jemenu swój personel dyplomatyczny – poinformowało MSZ w Hadze. Resort oznajmił, że kilka ambasad państw zachodnich, w tym Holandii, było „potencjalnym celem ataku terrorystycznego”.

„Krok ten podjęty został w wyniku nowych informacji, według których kilka krajów zachodnich jest potencjalnym celem ataku terrorystycznego, Holandia jest wśród tych krajów” – głosi komunikat MSZ.

Haga zdecydowała się już wcześniej ewakuować swój personel dyplomatyczny w Jemenie, zostawiając tam kilkuosobowy zespół, teraz i on został ewakuowany.

Ponadto Holandia zaapelowała we wtorek do swych obywateli mieszkających w Jemenie – według mediów, jest to około 40 osób – by stamtąd wyjechali.

Rzecznik rządu jemeńskiego poinformował w środę, że siły bezpieczeństwa udaremniły spisek Al-Kaidy, który miał na celu przejęcie kontroli nad kluczowymi elementami infrastruktury eksportu gazu i ropy.

USA i Wielka Brytania we wtorek zleciły ewakuację swoich ambasad w Jemenie, a przedstawicielstwa między innymi Francji, Niemiec i Holandii pozostają zamknięte od niedzieli. Jemeńskie siły bezpieczeństwa są postawione w stan gotowości. W kraju utrzymuje się wysokie napięcie, odkąd Stany Zjednoczone w piątek ostrzegły przed zagrożeniem atakami terrorystycznymi, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej