RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„W 2015 roku pożegnam się z polityką”

– Coraz częściej myślę, że czas powiedzieć polityce „do widzenia”. Dokończę mandat, po 2015 roku prawdopodobnie definitywnie pożegnam się z polityką – zapowiedział w programie „Minęła dwudziesta” Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, a dziś senator niezależny.

Gość TVP Info pytany o swój „powrót” do pierwszej politycznej ligi, stwierdził, że tak naprawdę szykuje się do odejścia z polityki.

Są różne role, których się podejmujemy. Ja już nie mam ochoty na robienie tego, co Włodzimierz Czarzasty określił jako działanie na poziomie Polski powiatowej, do której trzeba jeździć z drugą wątrobą – mówił były premier. – Coraz częściej myślę, że czas powiedzieć polityce „do widzenia” – stwierdził, deklarując jednocześnie, że zamierza „dokończyć” swój senatorski mandat, z karierą polityczną żegnając się w 2015 roku.

Gość TVP Info w programie „Minęła dwudziesta” mówił także o kondycji lewicy, tej w Europie i tej w Polsce. Odnosząc się do polskich realiów, ocenił: – Nie ma wybitnych talentów wśród polityków lewicy. Lewica jest reaktywna, odnosi się do tego, co inni robią. Konferencje są zwoływane, by uszczypnąć rząd. Jeśli chce się budować formację zdolną do przekonywania ludzi, do rządzenia – nie da się tego robić na zasadzie szczypania.

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza w życiu publicznym funkcjonuje coraz więcej organizacji, ruchów, stowarzyszeń – jak choćby ruchy „zielonych”, czy organizacje konsumenckie, które „uprzedzają lewicę”.

Jeśli zaś chodzi o Europę, zdaniem byłego premiera „jest taki temat, na płaszczyźnie którego można by rozmawiać”. – To przyszłość Europy. Rozmawiałem z wieloma wybitnymi przywódcami lewicy, zachęcałem ich, by stworzyć zalążkową grupę kilkuosobową, która potrafiłaby zapoczątkować debatę na temat przyszłości młodych.

W dzisiejszych czasach, zdaniem Cimoszewicza, „ludzi trzeba mobilizować, by zechcieli sami sobie pomóc”. – Trzeba być otwartym i elastycznym, wtedy bezrobocie mogłoby być mniejsze – mówił gość TVP Info. A za przykład zawodowej „elastyczności” podał epizod ze swojego życia. – Kiedyś zająłem się hodowlą świń.

źródło:
Zobacz więcej