„Polskie kredyty walutowe też trafią do sądów”

– Polacy są przywiązani do nieruchomości i robią wszystko, by kredyt hipoteczny spłacić. W Polsce nie ma problemu, chociaż przypuszczam, że skoro sprawy sądowe mamy w Hiszpanii, Chorwacji, skoro mamy pana Orbana, który za chwilę wymyśli coś nowego – w Polsce też na pewno sprawy dot. kredytów walutowych trafią do sądów – powiedział w TVP Info Piotr Kuczyński.

Główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion komentował tym samym decyzję sądu w Zagrzebiu, który uznał, że 100 tys. Chorwatów może spłacić kredyty we frankach po kursie z dnia, w którym je zaciągali. Jak informowały wczoraj media – chorwackie banki złożyły apelację, ale jeżeli przegrają, stracą prawie miliard euro.

Piotr Kuczyński przypomniał, że podobne wyroki zapadały już w pogrążonej kryzysie Hiszpanii. – Sprawa nie dotyczy tylko Chorwacji. Taką samą sytuację mamy w Hiszpanii, tam również złożono w sądach odpowiednie wnioski, a sądy pierwszej instancji uznały, że klient, który brał kredyt walutowy został źle poinformowany – mówił gość TVP Info.

Ekspert przypomniał także historię z Węgier i „czystą politykę” premiera Viktora Orbana, który zatroszczył się o 1,3 miliona Węgrów, którzy mieli problem ze spłatą kredytów walutowych. Orban wprowadził ustawę, na mocy której posiadacze kredytów we franku szwajcarskim mogli spłacić je po kursie sprzed kryzysu, jednak pod warunkiem, że spłata ta nastąpi wcześniej. Zdaniem Kuczyńskiego zagrywka Orbana była powodowana czystą polityczną kalkulacją, gdyż posiadacze kredytów we frankach, wraz z rodzinami – to na Węgrzech olbrzymi elektorat.

Banki straciły ok. miliarda euro wtedy i odbiły sobie straty podnosząc opłaty o 50 procent – Piotr Kuczyński przypomina węgierską sytuację z 2011 roku.

Analityk Domu Inwestycyjnego Xelion zauważył jednak, że w Polsce tylko 3 procent ludzi nie spłaca kredytów walutowych. – Polacy są przywiązani do nieruchomości i robią wszystko, by kredyt hipoteczny spłacić. W Polsce nie ma problemu, chociaż przypuszczam, że skoro sprawy sądowe mamy w Hiszpanii, Chorwacji, skoro mamy pana Orbana, który za chwilę wymyśli coś nowego – w Polsce też na pewno sprawy dot. kredytów walutowych trafią do sądów. Nie zdziwię się, jeśli sprawa skończy się w Trybunale Konstytucyjnym, ale sukcesu nie rokuję.

źródło:
Zobacz więcej