RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Polska ładna i kolorowa” – ruszył Woodstock

Już ponad 100 tys. osób przyjechało do Kostrzyna nad Odrą, aby wziąć udział w XIX Przystanku Woodstock, który rozpoczął się oficjalnie w czwartek po południu, gdy na głównej scenie rozbrzmiał tradycyjny sygnał początku festiwalu. O godz. 17 uczestnicy imprezy uczcili pamięć powstańców Warszawy.

Impreza ruszyła o godz. 15, gdy nad głowami ludzi przeleciała eskadra samolotów. Na scenie uczestników festiwalu przywitał Jurek Owsiak, w towarzystwie legendarnego już na Woodstocku konduktora kolejowego – Romana Polańskiego. Potem publiczność wspólnie odśpiewała refren „Glory! Glory! Hallelujah!” z amerykańskiego „Hymnu Bojowego Republiki”.

Uczestnicy Przystanku Woodstock pamiętali też o powstańcach warszawskich. Punktualnie o godz. 17 na scenie głównej zawyły syreny, a wielotysięczny tłum odśpiewał „Mazurka Dąbrowskiego”.

Policjanci apelują do uczestników Przystanku, aby podczas trwania festiwalu do maksimum ograniczyli poruszanie się samochodami na rzecz pieszych wędrówek. Ograniczy to powstawanie korków, które co roku, z okazji festiwalu, tworzą się wokół Kostrzyna.

Już w środę odbyły się spotkania w Akademii Sztuk Przepięknych, w której prowadzi się dyskusje na ważne tematy, a ze sceny w Pokojowej Wiosce Kryszny rozbrzmiały pierwsze takty muzyki.

Z uczestnikami festiwalu spotkał się pomysłodawca festiwalu Jerzy Owsiak. Opowiadał o zespołach, które grały już na Przystanku oraz o tych, które dopiero na nim wystąpią. Jak sam przyznał, festiwal z roku na rok wciąż go zadziwia. – Mnie samego ten festiwal zaskakuje. Tak samo jak to, że udaje nam się zrobić tak wielką imprezę. Najważniejsze jednak, że pokazujemy tu Polskę ładną i kolorową – wyjaśnił Owsiak.

Pierwsze koncerty odbyły się w środę w Pokojowej Wiosce Kryszny, którą organizuje fundacja Viva Kultura. Tu uczestnicy Woodstocku oprócz zabawy mają okazję np. zjeść wegetariańskie posiłki oraz poznać historię starożytnych Indii.

W czwartek na Przystanku Woodstock wystąpią m.in.: Ugly Kid Joe, Atari Teenage Riot, Gooral & Mazowsze, Big Cyc oraz laureat Złotego Bączka – Happysad.

W piątek na dużej scenie zagrają m.in.: Mech, Farben Lehre, Anthrax, Maria Peszek oraz Emir Kusturica i The Non Smoking Orchestra. W sobotę będzie można posłuchać m.in. Leningrad, Clock Machine, Kabanos, Hunter i Kiril Dżajkovski.

Gośćmi małej sceny będą m.in. Czeremszyna, Artur Andrus z zespołem, Carrantuohill +SALAKE, Moskwa i Skowyt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej