RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Manning uniewinniony i... skazany

Bradley Manning został uniewinniony w sprawie pomagania wrogom USA. Sąd uznał go jednak za winnego 19 z 20 pozostałych zarzutów. Proces amerykańskiego żołnierza dotyczy sprawy największego przecieku tajnych materiałów w historii Stanów Zjednoczonych.

Sąd w bazie Fort Meade w stanie Maryland uznał starszego szeregowego za winnego pięciu zarzutów szpiegostwa, pięciu zarzutów kradzieży, a także oszustwa komputerowego i innych naruszeń.

Pomaganie nieprzyjacielowi było głównym punktem oskarżenia liczącego w sumie 21 zarzutów; w razie jego potwierdzenia 25-letniemu Manningowi groziła kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Rozprawa, na której ma zostać ogłoszony wymiar kary, rozpocznie się 31 lipca. Manningowi grozi wyrok do 128 lat więzienia – poinformowała AP.

Demaskatorski portal WikiLeaks napisał w komunikacie umieszczonym na Twitterze, że orzeczenie sądu świadczy o „niebezpiecznym ekstremizmie” administracji prezydenta USA Baracka Obamy.

W trakcie dochodzenia wojskowi prokuratorzy uzyskali dowody, że Manning ściągnął i przekazał drogą elektroniczną WikiLeaks blisko pół miliona zastrzeżonych raportów bojowych z Iraku i Afganistanu, setki tysięcy depesz dyplomatycznych oraz zapis wideo śmiercionośnego ataku śmigłowcowego z 2007 roku, który WikiLeaks rozpowszechnił z tytułem „Uboczne zabójstwo”.

W oczekiwaniu na wydanie wyroku przed bazą Fort Meade zebrało się ok. 30 zwolenników Manninga.

Rząd USA domagał się dla Manninga najwyższego wymiaru kary za poważne naruszenie bezpieczeństwa kraju, w tym przekazanie raportów z pola walki z Iraku i Afganistanu, podczas gdy jego zwolennicy argumentowali, że rzucił światło na budzące wątpliwości operacje USA za granicą.

Według obrony Manning był żołnierzem gejem, głęboko dręczonym problemami identyfikacji płciowej w czasie, gdy jawni homoseksualiści nie mogli służyć w siłach zbrojnych USA. Jego gwałtowne wybuchy w trakcie służby w Iraku powinny być sygnałem ostrzegawczym, by nie dawać mu dostępu do tajnych materiałów.

Jak zaznaczali adwokaci, zabezpieczenie wojskowych komputerów było niedostateczne, a opublikowane przez WikiLeaks materiały nie stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego albo zagrożenie to było niewielkie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej