RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dzieła Brueghlów przyjechały do Wrocławia

(fot.  PAP/Maciej Kulczyński)
Obraz „Pochlebcy” Pietera Brueghla Młodszego na otwarciu wystawy „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła Malarstwa Flamandzkiego” we wrocławskim Pałacu Królewskim (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Dzieła Hieronima Boscha, Pietera Brueghla Starszego oraz Młodszego będzie można od wtorku zobaczyć na wystawie w wrocławskim Pałacu Królewskim. Ekspozycja obejmuje ponad 120 obrazów artystów z rodziny Brueghlów – arcydzieł flamandzkiego malarstwa z XVI i XVII w.

Dzieła prezentowane na wystawie pt. „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” pochodzą niemal wyłącznie ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela. To łącznie 121 prac – obrazów i rysunków – przede wszystkim autorstwa członków dynastii Brueghlów, artystów z nimi związanych oraz tych, którzy wywarli na nich wpływ.

Wystawa pokazywana we Wrocławiu może być jedyną szansą zobaczenia zbioru dzieł artystów z rodziny Brueghlów, ponieważ po zakończeniu tournee obrazy wrócą do swoich właścicieli. Po Wrocławiu ekspozycja my być jeszcze prezentowana w Paryżu.

Najcenniejszym obrazem pokazywanym na wystawie jest „Siedem grzechów głównych” Hieronima Boscha – dzieło powstałe na początku XVI w. – Pod wielkim wrażenie twórczości Boscha był założyciel rodu Brueghlów – Pieter Brueghel Starszy. W jego twórczości widać, że kopiował pewne rozwiązania stosowane przez Boscha – opowiadała jedna z kuratorek wystawy Monika Burian Jourdan.

„Siedem grzechów głównych” to praca pozwalająca widzom wejść w świat wizji Boscha. –We wnętrzu ziemskiej kuli rozgrywają się sceny obrazujące Siedem Grzechów Głównych (...) Ludzi, czyniących zło na ziemi, obserwuje patrzący na nich z góry Bóg, tutaj pod postacią ukrzyżowanego Chrystusa. U dołu obrazu widnieje zapowiedź tego, co stanie się z człowiekiem, gdy nie opamięta się i nie przestanie grzeszyć. Hieronim Bosch nie pozostawia wątpliwości – na każdego grzesznika czeka piekło z całym jego okrucieństwem – opisują obraz w folderze towarzyszącym wystawie jej organizatorzy.

Na ekspozycji można m.in. zobaczyć obraz założyciela rodu Pietera Brueghla Starszego „Zmartwychwstanie”, który powstał około 1563 r. Istotną część wystawy stanowią również dzieła Pietera Brueghla Młodszego, syna protoplasty rodu.

Wystawę „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” można zwiedzać od wtorku w Pałacu Królewskim, gdzie znajduje się Muzeum Miejskie Wrocławia. Organizatorem wystawy jest Galeria Miejska we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Art For Public. Mecenasem zaś miasto Wrocław. Ekspozycja będzie czynna do końca września. Dzieła pokazywane na wystawie ubezpieczono na łączną kwotę 57 mln euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej