RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kopia Listy Schindlera do kupienia na aukcji

Rzeczy po Oskarze Schindlerze, m.in. orginalna lista Schindlera (fot. PAP/EPA BERND WEISSBROD)

Prywatni kolekcjonerzy chcą zarobić na legendzie Listy Schindlera. Tak fakt wystawienia na sprzedaż kopii słynnej listy komentuje Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w którego skład wchodzi Fabryka Oscara Schindlera.

Na jednym z największych portali aukcyjnych prywatne osoby za ponad 3 miliony dolarów chcą sprzedać spis krakowskich Żydów, którym Oscar Schindler uratował życie.

Problem w tym, że autentyczna lista już nie istnieje, a dokument wystawiony na sprzedaż to kopia listy obozowej z Brunnlitz, gdzie zostali ewakuowani pracownicy fabryki – twierdzi dyrektor Michał Niezabitowski.

Podczas ewakuacji Fabryki Emalia zostało sporządzonych 7 takich spisów. Do dzisiaj przetrwały tylko cztery. Dwie są w instytucie Yad Vaszem w Jerozolimie, jedna w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu, a kolejna wystawiona na licytację. – Dokument ma duże znaczenie historyczne, ale nie jest wart, aż trzech milionów dolarów – twierdzi dyrektor Niezabitowski.

Ktoś po prostu chce sprzedać tą legendę, tak to rozumiem, podkładając pod to desygnat, który jest związany z tą legendą, ale nie jest częścią tej legendy, jest czymś co powstało już „po” – powstało w 1945 r. Nie powstało w październiku 1944 r. jak to zostało pokazane w filmie fabularnym – komentuje Michał Niezabitowski.

Wcześniej licytacja dokumentu była blokowana przez rodzinę Oskara Schindlera. Sąd Najwyższy w Nowym Jorku uchylił jednak ten zakaz. Niemiecki przedsiębiorca podczas II wojny światowej wpisując zagrożonych eksterminacją Żydów na listę pracowników fabryki „Emalia” ocalał im życie.

źródło:
Zobacz więcej