Biskup skandalista wyrzucony z kapłaństwa

Emmanuel Milingo w 2001 roku związał się z sektą Moona i tam wziął ślub z Koreanką Marią Sung (fot. arch. PAP/ Fillippo Monteforte)

Watykan podjął decyzję o wydaleniu ze stanu duchownego, a więc pozbawieniu kapłaństwa emerytowanego arcybiskupa Lusaki w Zambii 79-letniego Emmanuela Milingo, sprawcę największych w ostatnich latach skandali w kościele katolickim.

To następny krok po nałożeniu w 2006 roku ekskomuniki na Milingo za wyświęcenie czterech żonatych księży.

Kłopoty z byłym afrykańskim dostojnikiem-egzorcystą i piosenkarzem, nazywanym w komunikacie watykańskim „panem Emmanuelem Milingo”, rozpoczęły się w maju 2001 roku, gdy ku konsternacji wszystkich związał się z sektą Moona i tam wziął ślub z Koreanką Marią Sung.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Jana Pawła II, który spotkał się z arcybiskupem-skandalistą, powrócił on po kilku miesiącach do Kościoła i wyrzekł się żony.

Następnie spędził dłuższy czas na odosobnieniu w Argentynie. Potem zamieszkał pod Rzymem, pod czujnym okiem przedstawicieli Watykanu.

Jednak w 2006 roku potajemnie wyjechał z Włoch, a wkrótce potem w USA wyświęcił czterech żonatych księży, należących do Synodu Kościołów Starokatolickich. Ściągnął tym na siebie ekskomunikę. Zaangażował się także w działalność międzynarodowego stowarzyszenia żonatych księży. W ostatnich miesiącach dokonał następnych święceń.

Decyzja Watykanu o pozbawieniu go stanu duchownego oznacza całkowite zerwanie więzów byłego arcybiskupa z Kościołem katolickim. Zabroniono mu noszenia sutanny, a wiernym udziału w uroczystościach pod jego przewodnictwem.

źródło:

Zobacz więcej