RAPORT

Wojna na Ukrainie

Film o ucieczce rtm. Pileckiego z Auschwitz

(fot. TVP Info)
Witold Pilecki (fot. projektpilecki.pl)

Film opowiadający o ucieczce Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu Auschwitz zrealizowało oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento. 40-minutowy dokument będzie miał swoją prapremierę w sobotę w Szczyrku. Premierę zaplanowano na wrzesień – poinformował producent filmu Bogdan Wasztyl.

„Ucieczkę z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” zrealizował Dariusz Walusiak. Zdjęcia powstały na przełomie kwietnia i maja, gdy szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego wyruszyli muzycy zespołu rockowego Forteca. 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonali pieszo w sześć dni. Towarzyszyła im kamera.

Muzycy pokonywali trasę w warunkach zbliżonych do historycznych: nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. – Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca i była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności – powiedział lider zespołu Marcin „Siano” Tucznio.

Podczas wędrówki muzycy spotykali potomków bohaterów sprzed 70 lat, m.in. Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza, oraz osób, które wówczas pomagały uciekinierom – dzieci Kazimierza Buczka, córkę Piotra Mazurkiewicza oraz wnuczkę i prawnuka państwa Oborów. Jak dodał Wasztyl kamera rejestrowała spotkania.

– Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil. Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje – powiedział Bogdan Wasztyl.

W filmie twórcy wykorzystali muzykę zespołu Forteca, w tym utwór „Ochotnik”, dedykowany Witoldowi Pileckiemu.

Sobotnia prapremiera filmu odbędzie się w Szczyrku w Beskidach. Poprzedzi go koncert Fortecy. Bogdan Wasztyl dodał, że premierę zaplanowano na wrzesień. Film pokazywany będzie później w miejscowościach, które znalazły się na trasie ucieczki rotmistrza – Oświęcimiu, Alwerni, Bochni, a także w Warszawie.

Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Pilecki wraz z Redzejem i Ciesielskim, uciekli z Auschwitz z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Po ucieczce był oficerem Kedywu. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.Zespół rockowy Forteca pochodzi ze Szczyrku. W jego twórczości silne są akcenty patriotyczne. Muzycy poszukują inspiracji w polskiej historii. Wykorzystują poezję Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na co dzień są listonoszami.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Zrealizowało już m.in. filmy „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, „Duma i zdrada” o wyborach górali podczas okupacji, a także „Spotkania”, którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej