RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mikrofirmy lekceważą cyberprzestępczość

fot. TVP/A.Tabaczyńska)
W 1/3 mniejszych firm nie ma szkoleń o bezpieczeństwie IT (fot. TVP/A.Tabaczyńska)

W 1/3 mniejszych firm nie ma szkoleń o bezpieczeństwie IT, a 7 na 10 pracowników nie wierzy lub nie wie, że utrata danych spowoduje skutki finansowe lub wizerunkowe dla ich przedsiębiorstw – donosi „Puls Biznesu”.

Takie dane podają eksperci Deloitte, powołując się na badanie instytutu Ipsos Reid, przeprowadzone wśród amerykańskich przedstawicieli tzw. small biznesu.

Jeśli świadomość związana z zagrożeniami w cyberprzestrzeni jest na tak niskim poziomie w USA, to można przypuszczać, że w Polsce te wyniki są jeszcze gorsze – ocenia Cezary Piekarski z Deloitte.

Jak podkreśla, to bardzo niepokojące, bo według GUS ponad 98 proc. firm to właśnie mikro- i małe przedsiębiorstwa. Pod względem bezpieczeństwa danych to przestrzeń zupełnie niezbadana – dodaje Piekarski.

Według sondażu Ipsos Reid 40 proc. mniejszych firm nie ma jakichkolwiek procedur i mechanizmów niszczenia danych. Tylko 18 proc. ma właściwe zapisy w regulaminach. 48 proc. nie ma wyznaczonej osoby odpowiedzialnej za zarządzanie tą dziedziną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej