RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ludowe Oskary” kontra Oscary bez ugody

Co dalej z „Ludowymi Oskarami”? Na razie nie wiadomo. Nie doszło bowiem do ugody między Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, a Amerykańską Akademią Sztuki i Wiedzy Filmowej w sprawie nazwy nagrody, przyznawanej przez Stowarzyszenie. Akademia przyznaje z kolei te słynniejsze Oscary. Sąd odroczył sprawę do października.

Nagroda „Ludowe Oskary”, przyznawana przez Stowarzyszenie od 2002 r. w konkursie na najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w kraju, wiąże się z postacią wybitnego polskiego etnografa Oskara Kolberga (1814-1890).

Według kancelarii prawnej, reprezentującej Akademię Filmową nazwa „Ludowe Oskary” jest naruszaniem prawa do zarejestrowanych znaków towarowych „Oscar”, związanych ze słynną nagrodą filmową - przyznawaną od 1929 r. i wręczaną rokrocznie podczas uroczystej gali, oglądanej przez miliony widzów na całym świecie.

Akademia domaga się, aby Stowarzyszenie zaprzestało używania nazwy „Ludowe Oskary” i zaproponowała zastąpienie jej nazwą np. „Ludowe nagrody Oskara Kolberga”, „Ludowe Kolbergi”, „Laury Kolberga”.

Wydłużą nazwę?

Na wtorkowej rozprawie w wydziale gospodarczym Sądu Rejonowego w Lublinie, z siedzibą w Świdniku, reprezentujący Stowarzyszenie adwokat Przemysław Zalasiński przedstawił propozycję, aby do obecnej nazwy „Ludowy Oskar” dodać sformułowanie: Nagroda im. Oskara Kolberga.

Naszym zdaniem powinno to satysfakcjonować Akademię, gdyż uchyla tę niepewność, na bazie której strona przeciwna buduje swoje roszczenia. Konotacja z wybitnym etnografem jest tu oczywista – powiedział.

Zdaniem reprezentującego Akademię mecenasa Włodzimierza Szoszuka ta propozycja jest „tylko połowicznym rozwiązaniem sporu”, bo w nazwie nagrody pozostanie określenie „Oskar Ludowy”. Dodanie odniesienia do Oskara Kolberga - według niego - „nie zniweluje skojarzeń ze znakiem towarowym Akademii”.

Poprosił o odroczenie rozprawy, aby mógł porozumieć się ze swoim klientem. Sąd wyznaczył kolejny termin na 11 października.

Długi spór

Spór o nazwę „Ludowe Oskary” trwa od ponad roku. Na początku 2012 r. kancelaria prawna reprezentująca w Polsce interesy wręczającej filmowe Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej wysłała pismo z żądaniem zaprzestania używania w nazwie nagrody słowa „Oskar”. Początkowo władze Stowarzyszenia chciały to żądanie spełnić i zmienić nazwę, ale spotkało się to ze sprzeciwem ze strony środowiska twórców ludowych, którzy stanęli w obronie nazwy nagrody.

Według prawników Akademii nazwa „Ludowy Oskar” korzysta z renomy znaku „Oscar”, „pasożytuje” tym samym na dorobku Akademii, który budowany był latami i wiązał się z wysokimi nakładami finansowymi ponoszonymi na promocje i reklamę.

Prezes Stowarzyszenia Waldemar Majcher powiedział dziennikarzom, że ten spór przypomina walkę Goliata z Dawidem.

Oskar Kolberg (1814-1890) wybitny badacz polskiej kultury ludowej, jako pierwszy zgromadził i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej – muzyki, tańców, zwyczajów i mowy. Jednym z jego osiągnięć było zebranie ok. 10 tys. rodzimych melodii ludowych.

Oscary to z kolei doroczne słynne nagrody Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences).

źródło:

Zobacz więcej