RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Oferta telewizji publicznej okazała się ciekawsza”

– Przy wyborze koncesji dla programu dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców, mieliśmy trudniejszy wybór. TVP miała konkurenta w postaci Polsatu, ale oferta telewizji publicznej okazała się ciekawsza. Nam bardzo zależy na dwóch rzeczach: aby to był program, w którym ważna jest polska kultura zaszczepiana od małego w trakcyjnej formie, i aby to był program bezpieczny – mówi Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gość programu „Minęła dwudziesta” w TVP Info.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała dzisiaj dwie kolejne koncesje. Jedna z nich trafiła do fundacji LUX Verititas (nadawcy TV Trwam) druga Telewizji Polskiej, która w przyszłym roku chce uruchomić nowy kanał tematyczny dla dzieci i rodziców- TVP ABC. W staraniach o koncesję TVP pokonała Polsat.

– Oferta TVP okazała się ciekawsza. Po pierwsze ta bardzo różnorodna paleta programów, które oferuje telewizja publiczna jest bogatsza niż to, co oferuje Polsat. Mniej powtórek, ale jednocześnie świadomość, że TVP posiada przebogate archiwa i to polskich programów dla dzieci – wyjaśniał Jan Dworak. – Nam bardzo zależy na dwóch rzeczach: aby to był program, w którym ważna jest polska kultura zaszczepiana od małego w trakcyjnej formie, i aby to był program bezpieczny. Tak żeby rodzice mogli zostawić przy telewizorze te malutkie dzieci, bez żadnej obawy, że zobaczą obrazy okrucieństwa, których przecież nie brakuje np. w kreskówkach produkowanych w Azji – dodał.

Zdaniem Dworaka, zadaniem TVP powinien być dobry program przepojony treściami pedagogicznymi dla dzieci. Przewodniczący przyznał także, że jest zadowolony z postępów cyfryzacji w Polsce, którą uznał za prawdziwy sukces.

Komentując koncesję dla Fundacji Lux Verititas podkreślił, że obecny wniosek różnił się znacznie od tego sprzed dwóch lat. Jako najważniejszą zmianę wskazał pozbycie się przez Fundację pożyczki od ojców Redemptorystów oraz gwarancję kredytową ze strony jednego ze SKOKów.

źródło:
Zobacz więcej