SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

CyberKnife leczy nowotwory w Poznaniu

Pracownię CyberKnife otwarto w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu
Pracownię CyberKnife otwarto w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Wielkopolskie Centrum Onkologii jest drugim w Polsce ośrodkiem, który umożliwia leczenie pacjentom z trudno zlokalizowanymi nowotworami, wykorzystując nowoczesną technikę CyberKnife. We wtorek w Poznaniu otwarto pracownię wyposażoną w to urządzenie.

CyberKnife to cybernetyczny nóż, czyli supernowoczesna metoda radioterapii, która pozwala na precyzyjne leczenie nowotworów bez ingerencji chirurgicznej. Zastosowanie tej techniki umożliwia leczenie promieniowaniem jonizującym, m.in. guzów położonych w okolicy zdrowych tkanek, szczególnie narażonych na efekty promieniowania, unikając zarówno krótkotrwałych, jak i długotrwałych skutków ubocznych.

To urządzenie do niezwykle precyzyjnej radioterapii, które pozwala napromieniować guzy nowotworowe, oszczędzając tkanki zdrowe. Za każdym leczeniem onkologicznym idą objawy toksyczne, ale w przypadku tego urządzenia te skutki są łagodniejsze. (...) Ważne jest to, żeby powikłania były jak najmniejsze – powiedział ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej i Kierownik Zakładu Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Piotr Milecki.

W Wielkopolskim Centrum Onkologii do dyspozycji lekarzy jest kilka urządzeń do radioterapii – typowe aparaty z opcją obrazowania, urządzenia do termoterapii i brahyterapii, urządzenie do radioterapii śródoperacyjnej, a także najnowszy nabytek szpitala, czyli CyberKnife. – Otwierając pracownię zgromadziliśmy całą paletę urządzeń do radioterapii, które różnią się swoimi zastosowaniem. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej spersonalizować leczenie w zależności od choroby pacjenta – powiedział prof. Milecki.

Koszt zakupu urządzenia został poniesiony przez szpital i wynosi ponad 20 mln złotych.

Pierwszy w Polsce CyberKnife uruchomiono w 2010 r. w Instytucie Onkologii w Gliwicach.

źródło:

Zobacz więcej