RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ponton” pomoże młodzieży, wystarczy telefon

Nastolatkowie mogą liczyć na pomoc (fot. ponton.org.pl)

Tam nastolatek może zadać każde krępujące pytanie. Ruszył wakacyjny telefon zaufania, pod którym młodzież może uzyskać porady dotyczące seksualności, dojrzewania, relacji, czy antykoncepcji - poinformowała grupa edukatorów seksualnych „Ponton”.

Przez lipiec i sierpień telefon zaufania będzie czynny codziennie w godz. 19-21, pod numerem 507 832 741.

Wakacje to czas swobody, który sprzyja inicjacji seksualnej. Tymczasem młodzi ludzie niekiedy nie wiedzą czym jest asertywność, że nie muszą zgadzać się na zachowania seksualne, na które nie mają ochoty – mówiła Lena Marciniak z „Pontonu”.

Koordynatorka grupy edukatorów seksualnych Małgorzata Kot podkreśliła, że młodzież coraz częściej nie ma z kim porozmawiać o seksualności, nie otrzymuje wsparcia od rodziców a także rzetelnej edukacji w szkołach. – Młodzież wiedzę o seksie coraz częściej czerpie z pornografii, która w zafałszowany sposób pokazuje ludzkie ciało i relacje między ludźmi – zaznaczyła.

Kot powiedziała, że co roku z telefonu korzysta ok. tysiąc młodych osób.

Grupa edukatorów seksualnych „Ponton” jest nieformalną grupą wolontariuszy, działających przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Do swych działań zalicza edukację seksualną, poradnictwo dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego. Organizuje pogadanki na temat antykoncepcji i profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.

„Ponton” prowadzi również telefoniczną poradnię dla młodzieży, czynną w każdy piątek, w godz. 16-20, pod numerem 22 635 93 92. Z edukatorami można też skontaktować się mailowo lub poprzez forum internetowe, adresy dostępne są na stronie ponton.org.pl.

źródło:

Zobacz więcej