Litwa objęła prezydencję w UE

Litwa będzie przewodniczyć Unii Europejskiej od od 1 lipca do 31 grudnia br. (fot. flickr.com/openDemocracy)

Bezpieczeństwo energetyczne, Partnerstwo Wschodnie, wzmocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, a także aktywizacja współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego – to priorytety rozpoczynającego się 1 lipca przewodnictwa Litwy w Radzie Unii Europejskiej.

Będzie to pierwsza unijna prezydencja Litwy i – jak zapewnia wiceminister spraw zagranicznych Litwy Vytautas Leszkeviczius – „Litwa jest do tego absolutnie przygotowana”. W przygotowaniach wspierała ją m.in. Polska.

Litwa przejmie unijną prezydencję od Irlandii i 31 grudnia przekaże Grecji. W ciągu najbliższego półrocza w Brukseli i Luksemburgu Litwa zorganizuje ponad 1500 posiedzeń różnego szczebla. W kraju odbędzie się ponad 200 imprez – ponad 20 spotkań na najwyższym szczeblu, 160 spotkań eksperckich, 12 – parlamentarnych, około 70 spotkań grup roboczych.

Najważniejszym wydarzeniem będzie szczyt Partnerstwa Wschodniego zaplanowany na 28 listopada w Wilnie. Niewykluczone, że wówczas zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina.

Do objęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej przygotowywaliśmy się praktycznie pięć lat. Konsultowaliśmy się z państwami, które niedawno pełniły te funkcje, albo – tak jak my – robiły to po raz pierwszy: Słowenią, Czechami, Cyprem, Irlandią i oczywiście z Polską – mówi Leszkeviczius.

Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej jest dużym wyzwaniem dla Litwy, ale jestem pewny, że mu sprostamy. Osiągniemy cel, jakim jest zapewnienie sprawnej, dobrze zorganizowanej prezydencji – powiedział wiceminister Vytautas Leszkeviczius.

Jednym ze sponsorów litewskiej prezydencji jest Orlen Lietuva.

źródło:

Zobacz więcej