Zamek Książ czeka na poszukiwaczy skarbów

I Dolnośląski Festiwal Tajemnic odbędzie się na zamku Książ w Wałbrzychu w dniach 16-18 sierpnia (fot. materiały organizatora)

Wizyta na zamku Książ w Wałbrzychu w dniach 16-18 sierpnia to obowiązkowy punkt wakacyjnego programu dla wszystkich, którzy uwielbiają szukać skarbów. Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, który właśnie na zamku będzie się odbywał, nie zabraknie atrakcji dla miłośników historii.

I Dolnośląski Festiwal Tajemnic jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu lat promującej region dolnośląski i jego „tajemniczość”. Festiwal ten będzie drugą pod względem wielkości imprezą organizowaną w zamku Książ.

Wśród prelegentów biorących udział w festiwalu będą naukowcy, dziennikarze, autorzy książek, eksploratorzy i przewodnicy. Wykłady gości będą przeplatane projekcjami filmów dokumentalnych o zaginionych skarbach kultury i tajemnicach dolnośląskich. Prelekcjom oraz pokazom filmów towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, takie jak: konkurs na poszukiwanie skarbów w Wałbrzychu, prezentacja sprzętu eksploracyjnego, pokazy pirotechniczne, czy akrobacje powietrzne.

Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic można będzie poznać sensacyjne losy zaginionych dzieł sztuki, metody ukrywania i poszukiwania skarbów. – Udostępnione zostaną także zbiory wrocławskiego Muzeum Medycyny Sądowej. Muzeum niedostępne dla osób z zewnątrz dysponuje przedwojennymi, ciekawymi eksponatami. Zwiedzanie uzupełni cykl wykładów „Zbrodnia i medycyna” – wyjaśnia Joanna Lamparska.

Nie zabraknie również atrakcji dla pasjonatów rekonstrukcji historycznych. W czasie trwania festiwalu będzie można zobaczyć fabularyzację wydarzeń, jakie mogły rozegrać się na zamku Książ w ostatnich dniach drugiej wojny światowej. W programie widowiska przewidziane jest zajęcie zamku Książ przez wojska Wehrmachtu i utworzenie na jego terenie pilnie strzeżonego garnizonu, na terenie którego miała powstać wojenna kwatera Adolfa Hitlera, a następnie zdobycie zamku przez oddział wojsk powietrzno-desantowych armii generała Pattona. – Mocną stroną rekonstrukcji będzie bogate wyposażenie walczących oddziałów w broń ciężką i pojazdy militarne. Na widzach wrażenie powinna zrobić dusza ilość efektów pirotechnicznych – dodaje podróżniczka przygotowująca festiwal.

Zobacz więcej